Częstochowskie atrakcje: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Częstochowskie atrakcje: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Atrakcje turystyczne Częstochowy to nie tylko Bazylika na Jasnej Górze oraz cudowny obraz Maryi. W tym mieście jest mnóstwo ciekawych muzeów, nie tylko dla wielbicieli zabytków typowo sakralnych. Jeżeli tam będziesz, koniecznie zobacz Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. 

Trochę historii

Kiedyś był tam zakląć produkcyjny Częstochowski Zakład Przemysłu Zapałczanego S.A. Jednak definitywnie skończył on działalność w 2010 roku. W zamian za to powstało muzeum, które jest jedną z wielu atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. I naprawdę warto go odwiedzić, bo dzięki temu do wewnątrz poznajesz kawałek pięknej historii. 

Zaczęło się w 1881 roku, kiedy to dwóch wrocławskich przedsiębiorców założyło pierwszą fabrykę zapałek na ziemiach polskich. Na przestrzeni lat prężnie działające przedsiębiorstwo przechodziło z rąk do rąk , zmieniając właścicieli i rozbudowując poszczególne linie produkcyjne. Największym ciosem był pożar fabryki, kiedy to straty oszacowano na 150 tysięcy rubli. Jednak po odbudowie, działała nieprzerwanie aż do początku XXI wieku. 

Atrakcje muzeum

Turyści przekraczający próg starej fabryki zapałek mogą zwiedzać zabytkowy park maszynowy i zobaczyć na własne oczy jak kiedyś wyglądała praca w fabryce. Zainteresowani mogą zgłębić wiedzę o korowaniu drewna, wytwarzaniu patyczków czy pakowaniu zapałek do pudełek. Co ciekawe, technologia jaką obrano w 1913 roku, w niezmienionej formie doskonale działała aż do czasu zamknięcia. 

Wielbiciele archiwów, mogą zobaczyć wystawę filumenistyczną, gdzie można oglądać etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz czasów powojennych, aż do współczesności. Jeżeli ktoś orientuje się w tej dziedzinie, to zapewne nie lada gratką będzie informacja, że to właśnie w tej fabryce produkowano zapałki z serii Black Cat. Jednym słowem, jeżeli poszukujesz wytchnienia od architektury sakralnej, wizyta w Muzeum Zapałek będzie świetnym pomysłem!