Częstochowskie atrakcje: Ratusz w Częstochowie

Częstochowskie atrakcje: Ratusz w Częstochowie

Jest jednym z najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście. Nie sposób go pominąć przy zwiedzaniu miasta. Wzniesiony na początku XIX wieku, dzisiaj jest już zabytkiem. Lecz warto uważnie przyglądnąć się jego budowie. To prawdziwa perełka architektury!

Trochę historii

Dawno, dawno temu były dwa odrębne miasta: Stara Częstochowa i Nowa Częstochowa. Zarówno pierwsze jak i drugie miało odrębne władze miejskie oraz ratusze. Niestety zawieruchy wojenne oraz konfederacyjne sprawiły, że oba ratusze spłonęły. Kiedy zdecydowano o scaleniu dwóch miast w jedno, podjęto decyzję o wybudowaniu jednego, wspólnego ratusza. Zaprojektowania podjął się architekt województwa kaliskiego, Franciszek Reinstein. Ogromne koszty jakie poniesiono, warte są jednak efektu. 

Na początku parter budynku był przeznaczony do pracy urzędniczej, a pierwsze piętro jako mieszkania dla nich. Jednak wraz z rozwojem administracyjnym, zmienił się również charakter tego budynku. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Częstochowskie. 

Atrakcje Muzealne

Jedną z wielu rzeczy, które trzeba zrobić będąc w Częstochowie jest wyjście na taras widokowy Ratusza. Stamtąd rozciąga się piękna panorama miasta i Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Po niedawnym, generalnym remoncie, można przechadzać się po zabytkowych piwnicach oraz klatkach schodowych. Prezentowana jest tu wystawa historyczna pt. „ Dzieje Miasta Częstochowy”, gdzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia oraz dokumenty informujące o przemianach, jakie zaszły w tym mieście na przestrzeni dziejów. 

Kolejną stałą wystawą są ekspozycje z cyklu Gabinet Wybitnych Częstochowian. Poznajemy dzięki temu najbardziej znane i zasłużone dla miasta i kraju osoby. Wbrew pozorom, jest ich naprawdę bardzo dużo! Przed wizytą w muzeum warto zajrzeć na ich stronę internetową, aby dowiedzieć się, jakie są również dostępne wystawy zmienne. Mając szczęście, można trafić na prawdziwe perełki muzealne. Wstęp na większość wystaw i platformę widokową jest płatny.