Zielona Częstochowa – parki i skwery idealne na odpoczynek

Zielona Częstochowa – parki i skwery idealne na odpoczynek

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, gdy myślisz o mieście Częstochowa? Zapewne to Bazylika Na Jasnej Górze i obraz przedstawiający Czarną Madonnę. Jednak to miasto ma do zaoferowania o wiele więcej. Wystarczy zobaczyć, ile w nim jest przepięknych skwerów i parków. Oto te najbardziej lubiane przez mieszkańców!

Park Leśny Aniołów 

Potocznie jest nazywany „Laskiem Aniołkowskim”. Jest to park miejsce, ale wchodząc do niego nie można oprzeć się wrażeniu, że to tak naprawdę las. Znajdziesz go na pograniczu dzielnicy Wyczerpy – Aniołów oraz Północ. W sumie zajmuje 65 ha, a dostać się do niego można zjawiskową Promenadą Czesława Niemena. Ten deptak o długości prawie dwóch kilometrów, prowadzi wprost do cichego i spokojnego parku leśnego Aniołów. Idąc na północny wschód, możemy zobaczyć pasmo wzgórz Góry Kawie. 

Park Lisiniec

Jego potoczna nazwa brzmi „Park Lisiniecki”. Znajdziesz go w dzielnicy Lisiniec. Zajmuje trochę mniejszą powierzchnię niż Park Leśny Aniołów, ale ma za to więcej atrakcji dla wszystkich lubiących plażowanie. Na tym terenie masz do wyboru trzy zbiorniki wodne, które powstały przez zalanie glinianek. Nazywają się malowniczo Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik. Jest to świetne miejsce do wypoczynku nie tylko w upalne dni. Do dyspozycji odwiedzających jest piaszczysta plaża, liczne ścieżki rowerowe oraz pawilon plażowy z barem i restauracją serwującą lekkie dania. 

Park Parkitka 

Jest to jeden z mniejszych parków, lecz nie mniej urokliwy. Zajmuje powierzchnię prawie 2 ha, a dojedziesz do niego kierując się na dzielnicę Częstochówka– Parkitka. Mimo, że park powstał na początku XXI wieku, nie milkną kontrowersje wokół jego budowy i rewitalizacji. Przez wiele lat tereny te były zaniedbane, jednak obecnie zostało przywrócone mu drugie życie dające wytchnienie mieszkańcom. I całe szczęście!

Promenada Śródmiejska

Nosi imię jednej z najlepszych wokalistek polskich, Olgi Aleksandry Sipowicz– Kory. Ten park wypoczynkowo – rekreacyjny znajdziesz w centrum miasta, w dzielnicy Trzech Wieszczów. Przez wiele lat był zaniedbany, lecz podobnie jak inne miejsca tego typu, został zrewitalizowana. Znajdziesz tam street workout, ścieżkę do jazdy na wrotkach oraz trawiastą plażę.