Co warto zobaczyć w Krzeszowicach?

Co warto zobaczyć w Krzeszowicach?

Krzeszowice są jedną z ciekawszych miejscowości w rejonie Krakowa. Położenie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i bliskość takich atrakcji, jak zamek Tęczyn czy klasztor w Czernej, to bez wątpienia wielkie walory Krzeszowic. W czasie wycieczki po tym mieście szybko przekonamy się, że i w tym znanym niegdyś uzdrowisku na nudę nie można narzekać.

Jakie atrakcje Krzeszowic warto uwzględnić w programie zwiedzania?

Zwiedzanie Krzeszowic warto zacząć od spaceru po centrum uzdrowiska. Warto tu zwrócić uwagę na kościół parafialny św. Marcina, zaprojektowany przez Karla Schinkla – pruskiego architekta, który na ziemiach polskich zasłynął m.in.. budową pałacu w Antoninie oraz neogotyckiego kościoła w Krzeszowicach. O uzdrowiskowych tradycjach miasta przypomina z kolei budynek łazienek „Zofia”, który do dziś służy kuracjuszom. Źródło „Zdrój Główny”, miejski pałacyk służący obecnie jako centrum kultury oraz drewniana willa Japonka – oto kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w trakcie spaceru po centrum uzdrowiska.  Jeśli ktoś szuka miejsc uzdrowiskowych, które oprócz samego uzdrowiska mają do zaoferowania sporo więcej, to polecamy atrakcje przyrodniczo-turystyczne w Polanicy Zdrój.

Bardzo ważnym punktem na mapie Krzeszowic jest też park Potockich, na terenie którego znajdują się aż dwa pałace. Starszy zachował się w bardzo dobrym stanie, gdyż przez wiele lat był wykorzystywany przez władze miejskie. Nowy pałac, będący unikalną perełką architektury, niszczeje. Choć jego stan pogarsza się z każdym rokiem, może on oczarować każdego swoją formą.  Wzniesiony w połowie XIX stulecia w stylu włoskiego renesansu według planów Franciszka Marii Lanci, swego czasu zachwycał wspaniałymi wnętrzami. Wiadomo, że było tu 200 pokoi, których ściany i sufity urzekały misternymi dekoracjami. Dziś nie ma śladu po dawnej świetności, mimo to warto temu zabytkowi przyjrzeć się uważniej w trakcie wycieczki po Krzeszowicach.