Historia częstochowskiego hip-hopu w obiektywie. Wystawa w Parku Staszica już otwarta!

Historia częstochowskiego hip-hopu w obiektywie. Wystawa w Parku Staszica już otwarta!
fot. unpslash.com

Gdyby polski hip-hop miał mieć stolicę, to z pewnością pierwszą była właśnie Częstochowa. I to właśnie początki rozwoju tej subkultury muzycznej można od 24 czerwca do 4 września oglądać w Parku Staszica, na terenie pawilonu wystawowego.

SC 034 – początki częstochowskiego hip-hopu

Pod taką właśnie nazwą kryje się najnowsza wystawa o hip-hopie w naszym mieście. Ten trend muzyczny i społeczny właśnie w Częstochowie odbił się najszerszym echem. Grafiti, fascynacja hip-hopem płynąca zza Oceanu i przekładanie jej na polskie realia. Okazało się, że hip-hop stał się głosem pokolenia młodzieży przełomu wieków. Nie da się również ukryć, że dokonania częstochowskich fanów tej muzyki już na stałe wrosły w lokalną społeczność i stają się częścią jej tożsamości.

Zobacz również: Nowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie!

Częstochowa żyła rytmem hip-hopu

A przynajmniej jej młodzieżowe pokolenia. Tworzący raperzy bardzo wnikliwie przyglądali się otaczającemu światu i wysuwali często do bólu szczere wnioski. One właśnie były treścią pierwszych tekstów hip-hopowych tworzonych w naszym mieście. Bardzo mocno uaktywnili się również wtedy graficiarze, którzy w sobie tylko znanym jedynym rodzaju malowali szarą przestrzeń wokół siebie. Twórczość ta, z perspektywy czasu, jest niezwykłą podróżą w przeszłość, którą możemy docenić zarówno pod kątem artystycznym ale i dokumentalnym.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal gornyslask.pl