Jasna Góra – niezwykłe miejsce i jego atrakcje

Jasna Góra – niezwykłe miejsce i jego atrakcje

Choć dla większości osób Jasna Góra jest przede wszystkim ośrodkiem życia religijnego, wycieczki w rejonie tego sanktuarium mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą lekcją historii. Częstochowa jest przecież miejscem, z którym wiąże się wiele ważnych wydarzeń historycznych. Tu z cennymi pamiątkami z dawnych czasów spotkać się można niemal na każdym kroku, a ciekawe atrakcje oraz cenne zabytki sztuki sakralnej sprawiają, że poznawanie przeszłości tego miejsca staje się wspaniałą przygodą dla każdego turysty. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Dzieje Jasnej Góry
Dzieje Jasnej Góry sięgają 1382 roku, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził tu paulinów – węgierskich zakonników, którym przekazał opiekę nad cudownym obrazem Matki Boskiej. To właśnie paulini nadali opactwu nazwę Jana Góra, nawiązując tym samym do nazwy swego macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca, nazywanego klasztorem na Jasnej Górze w Budzie. Cudowny obraz sprawił, że pielgrzymi szybko zaczęli zaglądać do Częstochowy. Niestety, gromadzone tu wota ściągały też nieprzyjaciół. W 1430 roku Jasna Góra została zaatakowana przez husytów, którzy próbowali w czasie ataku zniszczyć ikonę Matki Boskiej. Pamiątką po tych wydarzeniach są blizny, do dziś widoczne na twarzy Czarnej Madonny. W dziejach Jasnej Góry ważną rolę odegrał też potop szwedzki. Bohaterska obrona klasztoru sprawiła, że do dziś jest on jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Obrona ta przyczyniła się dodatkowo do nasilenia kultu maryjnego, tym bardziej, że to właśnie tu w 1656 roku, król Jan Kazimierz ustanowił Matkę Boską patronką państwa, wprowadzając tym samym tytuł Matki Bożej Królowej Polski.

Niezwykłe sanktuarium i jego największe atrakcje
Dumą Jasnej Góry jest piękna bazylika, która może się pochwalić ciekawymi ołtarzami oraz wspaniałym wnętrzem. Przylega do niej kaplica, w której prezentowany jest najcenniejszy skarb Jasnej Góry – ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, którą – według tradycji – miał namalować sam św. Łukasz Ewangelista. Obraz ten, uroczyście odsłaniany dwa razy w ciągu dnia, przyciąga do Częstochowy pielgrzymów z całego świata. Co jeszcze można zobaczyć na terenie Jasnej Góry? Z kaplicy z cudownym obrazem można przejść do jednego z najpiękniejszych pomieszczeń na terenie sanktuarium. Jest nim Sala Rycerska, urzekająca swym średniowiecznym charakterem, kolebkowymi sklepieniami z XVII wieku oraz ciekawą kolekcją sztandarów. Sala ta jest bardzo ważnym celem dla tych, którzy odwiedzają Jasną Górę w ramach wycieczki historycznej. Dlaczego? Bo to właśnie tu w 1658 roku obradował Sejm, tu również 1991 roku Jan Paweł II otrzymał tak ważne wyróżnienie, jakim są klucze do miasta. Ponad Salą Rycerską znajduje się słynna Golgota Jasnogórska – słynne dzieło pochodzącego z Częstochowy artysty, Jerzego Dudy Gracza. To cykl 18 obrazów, które trafiły tu jako wotum.
Uwagę przyciąga też Skarbiec, w którym ukryte są najcenniejsze wota oraz fortyfikacje: Arsenał i potężne bastiony, które pamiętają czasy potopu szwedzkiego. W czasie wycieczki po terenie tego sanktuarium warto też zajrzeć do tutejszych placówek muzealnych. Cennymi eksponatami może się pochwalić Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, w którym prezentowane są m. in. cenne obrazy z XVII wieku, sukienki podarowane Jasnogórskiej Pani, historyczne wota oraz instrumenty, z jakich korzystała dawniej jasnogórska orkiestra.

Wycieczki po terenie sanktuarium na Jasnej Górze mogą się dla każdego z nas stać wyjątkową przygodą. To niezwykłe miejsce zachwyca swą historią, o której przypomina tu tak wiele cennych zabytków.