Częstochowa

Częstochowa

Częstochowa jest miastem położonym w województwie śląskim. Głównie znana i podziwiana ze względu na zespół klasztorny na Jasnej Górze. Niemniej jednak miasto ma wiele innych atrakcji takich jak przepiękny Stary Rynek oraz liczne kamienice, które tylko na czekają na to by je odkryć i poznać.

Miasto powstało w średniowieczu i było miejscem w którym podczas tzw. potopu szwedzkiego trwało oblężenie Twierdzy Jasnogórskiej. Wówczas nie udało się Szwedom wedrzeć do wnętrza twierdzy. W klasztorze główne atrakcje to naturalnie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ale również zbiory w skład których wchodzą m. in. wota pozostawione w ramach podzięki przez wiernych, militaria, biżuteria i sakralne przedmioty.

Częstochowskie atrakcje – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Inne zabytki Częstochowy to liczne kamienice pochodzące z XVIII i XIX wieku, klasycystyczny ratusz znajdujący się na częstochowskim Śródmieściu oraz neobarokowy pałacyk Hantkego. Należał on do Bernarda Hantkego – założyciela Huty Częstochowa.

Naturalnie, oprócz klasztoru na Jasnej Górze, z którego słynie Częstochowa, w mieście znajduje się wiele sakralnych miejsc do których warto się wybrać. Przewodnicy po Częstochowie wymieniają głównie kościół św. Zygmunta będący najstarszym kościołem w mieście, kościół św. Jakuba będący cerkwią prawosławną oraz cmentarz żydowski znajdujący się w dzielnicy Zawodzie-Dąbie (okolice Huty Częstochowa).

Dobrym pomysłem jest, by wycieczka po Częstochowie kończyła się pobytem na Starym Rynku, gdzie kończy się Szlak Orlich Gniazd. Wokół rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic, a w jednej z karczm miał, według opowieści, nocować sam Bonaparte. Klimat rynku zdecydowanie pozwala na odpoczynek po całym dniu wrażeń.

Częstochowa jest istotnym miejscem turystycznym na mapie Polski stąd też każdy powinien choć raz w życiu zaplanować sobie jej zwiedzenie.