Jak wybierać łóżka tapicerowane?

Jak wybierać łóżka tapicerowane?

Jeszcze kilka lat temu łóżka tapicerowane kojarzyły się przede wszystkim z wnętrzami hotelowymi, luksusowymi, utrzymanymi w klimacie kontynentalnym lub nowojorskim. Dzisiaj są już w zasadzie powszechne w naszych domowych sypialniach, gdzie wyposażają zarówno przestronne wnętrza, jak i kompaktowe sypialnie w mieszkaniach. Co więcej, wybierając łóżko tapicerowane możesz osiągnąć naprawdę różne efekty aranżacyjne. Jakie? Od czego zależy rezultat wizualny? Jakie tapicerowane łóżko warto wybrać?

1. Dlaczego warto wybierać łóżka tapicerowane?

2. Tapicerowane łóżka – rodzaje

3. W jakim stylu łóżko tapicerowane sprawdzi się najlepiej?

Myśląc o stylu sypialni, pod uwagę warto brać nie tylko łóżka tapicerowane, ale również inne meble oraz dodatki, jakie znajdą się w sypialni. Możliwości jest naprawdę mnóstwo: począwszy od naturalnego drewna i tekstyliów aż po złote elementy i stylowe pufy czy ławeczki.

Dlaczego warto wybierać łóżka tapicerowane?

Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem zwykle już od pierwszych chwil wyróżniają się eleganckim i luksusowym wyglądem, dzięki czemu stanowią atrakcyjny element wyposażenia sypialni. Przeważnie zwracają uwagę eleganckim wykończeniem i atrakcyjną kolorystyką. Dodatkowo łóżka tapicerowane oferowane przez producentów są dostępne w wielu stylach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do indywidualnych preferencji oraz wystroju wnętrza. Bogactwo dostępnych tkanin obiciowych ułatwia dostosowanie do estetycznych oczekiwań i pozwala na personalizację aranżacji.

W przypadku łóżek tapicerowanych wykonanych z wysokiej jakości materiałów, można liczyć na wysoką trwałość. Staranne wykończenie i solidna konstrukcja sprawiają, że takie meble mogą służyć przez wiele lat, zachowując nienaganny stan. Atutem jest także komfort użytkowania. Powierzchnia jest miła w dotyku, a zagłówki odpowiednio wyściełane, co zapewnia wygodę nie tylko w czasie snu, ale również podczas czytania książki lub oglądania telewizji przed snem.

Tapicerowane łóżka – rodzaje

W sklepach znajdziemy różne łóżka tapicerowane. Ze względu na konstrukcję można podzielić je na łóżka kontynentalne i łóżka ramowe. Łóżka ramowe składają się z ramy (na eleganckich nóżkach lub zabudowanej), na której umieszcza się stelaż pod materac. Drugą opcją są nowoczesne łóżka tapicerowane kontynentalne zbudowane ze skrzyni i położonego na niej materaca. To najbardziej charakterystyczne łóżka tapicerowane z pojemnikiem. Na czym polegają najważniejsze różnice funkcjonalne między dwoma wariantami łóżek?

Łóżko kontynentalne charakteryzuje się większą wysokością i masą. Ze względu na swój imponujący wygląd kojarzy się z wygodą i luksusem, w tym wnętrzami na miarę najwyższej klasy hoteli. Choć komfort snu zależy głównie od odpowiednio dobranego materaca, łóżka kontynentalne dają większy potencjał w tej kwestii, gdyż powierzchnia spania znajduje się wyżej niż w przypadku łóżka ramowego, łóżko kontynentalne może być korzystne dla osób mających trudności z przejściem z pozycji siedzącej do stojącej.

Wybór pomiędzy łóżkiem ramowym a kontynentalnym zależy także od wielkości sypialni. W przypadku niewielkich pomieszczeń, ciężkie wizualnie łóżko kontynentalne może je przytłoczyć. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się łóżko ramowe o lekkiej konstrukcji.

W jakim stylu łóżko tapicerowane sprawdzi się najlepiej?

Wybór łóżka tapicerowanego to trafna decyzja, jeśli pragniemy stworzyć sypialnię w stylu skandynawskim, nowoczesnym, glamour, nowojorskim lub hampton. Jak widać, potencjał jest więc znaczny.

W stylach nowoczesnych czy skandynawskich sprawdzą się łóżka o minimalistycznym designie. Liczą się proste, geometryczne kształty, w których forma wiąże się z funkcją. Warto wybrać tapicerkę w stonowanej palecie barw, takich jak czerń, różne odcienie bieli, szarości lub beże. Dla miłośników blasku i przepychu idealnym rozwiązaniem będzie model z wysokim wezgłowiem o interesującym kształcie, w którym pikowania dodają elegancji. W takich sypialniach zazwyczaj dominują ciemniejsze kolory, takie jak głęboka czerń, granat, bordo lub butelkowa zieleń, oraz wyraziste tony czerwieni czy żółci.