Konkurs „Zabytek zadbany” rozstrzygnięty. W tym roku laury zebrał również mieszkaniec Częstochowy!

Konkurs „Zabytek zadbany” rozstrzygnięty. W tym roku laury zebrał również mieszkaniec Częstochowy!
fot. unsplash.com

Konkurs ten, organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma za zadanie wyłonić najlepszych właścicieli i zarządców opiekujących się zabytkami. W tym roku została doceniona praca Mariusza Etryka, który to opiekuje się kamienicą przy alei Kościuszki 14.

„Zabytek zadbany”

Jest to ogólnopolski konkurs, nad którym bezpośredni nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Ma za zadanie wyróżnić zarówno właścicieli obiektów jak i ich zarządców, podkreślając wzorowo wypełniane obowiązki. Promuje więc właściwe postawy oraz wzorce idealnej konserwacji obiektów zabytkowych wraz z ich właściwym użytkowaniem i zagospodarowaniem. Co ważne, to konkurs ze sporym dorobkiem, bo jest inicjowany już od 1975 roku.

Zobacz również: Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki. Zobacz je wszystkie!

Kamienica przy al. Kościuszki 14

Ten adres jest dobrze znany mieszkańcom Częstochowy. Znajduje się tu doskonale utrzymana i odrestaurowana kamienica, która szybko stała się wizytówką miasta. Należy do Mariusza Etryka. Przed II Wojną Światową mieszkała tu głównie elita żydowska. Dyrektor fabryki włókienniczej, Henryk Stalens, dyrektor elektrowni miejskiej, Adam Borkowski, a także wielu znamienitych lekarzy, prawników, inżynierów czy posłów na Sejm.

Nazwiska byłych lokatorów zostały upamiętnione na specjalnej tablicy, która jest napisana w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Na koniec warto wspomnieć, że podobną nagrodę otrzymał również Zamek Książ w Wałbrzychu.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal gornyslask.pl