Jakie miejsca na Jasnej Górze najchętniej odwiedzają turyści? Znamy odpowiedź!

Jakie miejsca na Jasnej Górze najchętniej odwiedzają turyści? Znamy odpowiedź!
fot. unsplash.com

Kiedy przeciętny Kowalski usłyszy nazwę naszego miasta, z pewnością w pierwszej kolejności skojarzy właśnie z Jasną Górą. Przyjeżdżający tu pielgrzymi i turyści chętnie zwiedzają cały kompleks sakralny, jednak są takie miejsca, które są na wakacyjnej liście „must see”. Co to będzie?

Kiedy najlepiej tu przyjechać?

Oficjalne statystyki podają, że w ciągu roku sanktuarium na Jasnej Górze odwiedza średnio 4,4 miliona turystów. Jednak największy ruch odbywa się właśnie w sezonie wakacyjnym. Wtedy to jest szczyt ruchu pielgrzymkowego i jednocześnie turystycznego. Dlatego też jeżeli chcesz uniknąć tłumów i na spokojnie wszystko zobaczyć czy też się pomodlić, wybierz miesiące poza wakacyjne. Wtedy jest szansa na ciszę i kontemplacje.

Zobacz również: Najpopularniejsze miejsca w Częstochowie. To nie tylko Jasna Góra!

Obowiązkowa lista do zobaczenia

Najbardziej znany jest cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Kaplica cudownego obrazu. Będąc tam warto również zwrócić uwagę na dekoracje malarskie z XVII wieku. Do zobaczenia jest również sama bazylika jasnogórska oraz refektarz wraz z efektownymi malowidłami.

Kolejne ciekawe miejsce to wieża Jasnej Góry, skąd rozpościera się widok na całą okolicę. Wychodząc na zewnątrz, absolutnie trzeba zobaczyć również wały jasnogórskie i drogę krzyżową oraz „Golgotę Jasnogórską” J. Dudy Gracza. Nie zapomnij również o Skarbcu, Wieczerniku i Arsenale. Tam można zobaczyć na własne oczy ile wotów dziękczynnych zostawili pątnicy w klasztorze.