Co warto zobaczyć w Częstochowie? To nie tylko Jasna Góra!

Co warto zobaczyć w Częstochowie? To nie tylko Jasna Góra!
fot.pixabay.com

Jeżeli ktoś zapyta, co zwiedzić w Częstochowie, większość z nas odpowie – z pewnością Bazylikę na Jasnej Górze. Jednak to miasto ma do zaoferowania zdecydowanie więcej atrakcji i to zarówno w religijnym jak i świeckim wymiarze. Oto 5 najciekawszych miejsc w Częstochowie!

Sanktuarium na Jasnej Górze

To chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce kojarzone właśnie z Częstochową. Co roku do miasta przyjeżdżają tysiące pielgrzymów właśnie do Bazyliki. Przyciąga ich w dużej mierze cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie można jednak zapominać, że w muzeum klasztornym można zobaczyć również inne dzieła ze sztuki sakralnej. Często są to dary wotywne od wiernych, którzy wierzą, że pokonali choroby za wstawiennictwem właśnie Matki Boskiej Częstochowskiej.

Początki klasztoru można datować na koniec XIV wieku, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził do Polski paulinów. Od tego czasu niezmiennie mieszkają na Jasnej Górze. I chociaż przez lata zarówno sama bazylika jak i dołączony do niej kompleks modlitewny się zmieniają, to silna wiara pozostaje taka sama. Jeżeli więc będziesz w Częstochowie, zobacz wzgórze jasnogórskie, nawet gdy nie wierzysz w Boga. Z pewnością nie będziesz jednak obojętny na sztukę.

fot.pixabay.com

A jeżeli nawet to cię nie przekonuje, to skorzystaj z jednego z najlepszych punktów widokowych w Częstochowie. Wyjście na dzwonnicę w katedrze jasnogórskiej i spacer po murach twierdzy jest możliwy jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Jeżeli zastanawiasz się, co ciekawego jest w Częstochowie – z tej perspektywy zobaczysz całą panoramę miasta. i z pewnością wypatrzysz punkty, które będzie trzeba odwiedzić. A jest ich całkiem sporo.

Atrakcja dla dzieci w Częstochowie – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Znajdziesz je w malowniczym parku im. Stanisława Staszica. Uruchomione po 1989 roku, już od początku zaadaptowało podziemne korytarze zbudowane w latach 1974-1976. Zwiedzający mają więc niesamowitą okazję poczuć prawie na własnej skórze, jak zmieniało się górnictwo na przestrzeni lat. Na wystawie stałej, pt. “Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały wyrobiska podziemne w skali naturalnej. Wystawy towarzyszące uzupełniają ten temat, a turyści kupując bilet, wkraczają do podziemnego świata, gdzie rządzi dobry kilof, siła w rękach, odwaga i…duch Skarbnik.

Warto wspomnieć również o tym, że cała sceneria w muzeum powstała dzięki mgr inż. Tadeuszowi Losterowi, który był kierownikiem Działu Historii Górnictwa i Techniki Górniczej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przy wejściu do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza znajdują się również specjalne miejsca do wykonania pamiątkowych fotografii. Co istotne, to jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Częstochowie z dziećmi w wieku szkolnym.

Muzeum Częstochowskie — czyli historia miasta w pigułce

Jeżeli chcesz poznać dzieje tego regionu, nie będzie lepszego miejsca. Muzeum Częstochowskie od przeszło stu lat bada, kataloguje, zbiera i naprawia wszystkie te rzeczy, które mogą coś powiedzieć o minionych czasach. Są więc przedmioty z zakresu historii sztuki, etnografii, archeologii, a nawet przyrody.

Samo muzeum posiada kilka oddziałów, podzielonych tematycznie względem prezentowanych eksponatów. Tak, aby każdy mógł znaleźć w Częstochowie coś ciekawego do zobaczenia. Gdy jednak dysponujesz małą ilością czasu, zobacz chociaż Ratusz. Ten ceglany budynek o nietypowej bryle, przypomina elegancki tort. To tam znajdują się eksponaty traktujące o początkowych dziejach miasta.

fot.pixabay.com

Nietypowe miejsce Częstochowie — Muzeum Produkcji Zapałek

Miejscem wartym zobaczenia w Częstochowie, gdy masz już dość sztuki sakralnej i świeckiej, z pewnością jest Muzeum Produkcji Zabawek. Każdy z nas miał z pewnością w rękach pudełeczko zapałek pochodzące właśnie z tego miasta. Jest to nie tylko największe w Europie muzeum o zapałkowej tematyce. To również najstarsza fabryka tego typu w Polsce. Zwiedzający mają do zobaczenia nie tylko sale muzealne sale wystawowe, ale i specjalne ekspozycje w fabryce.

Warto wspomnieć również, że muzeum to jest na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, jest wykorzystywana linia technologiczna z lat 30 XX wieku. Jednak sam zakład działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 1882 roku. I mimo, że zapałki przechodzą już powoli jako relikt przeszłości, to wciąż znajdują nowych nabywców. Wizyta w tym muzeum może być jedną z najciekawszych wycieczek w Częstochowie. Te wystawy po prostu trzeba zobaczyć!

Tu współczesna sztuka cię zaskoczy!

Ciekawym miejscem w Częstochowie jest również Miejska Galeria Sztuki. Na stałych i sezonowych wystawach masz możliwość zobaczenia przeróżnych form sztuki. Jest więc nowoczesne malarstwo, rzeźba, ceramika, fotografia oraz grafika. Z pewnością po całym dniu zwiedzania miasta, możesz przyjechać tu na film. W Miejskiej Galerii Sztuki działa małe, klimatyczne kino studyjne.

fot.pixabay.com

Mimo że to Muzeum Historyczne w Sanoku odziedziczyło większość największych dzieł Zdzisława Beksińskiego, to jednak możesz je podziwiać również w Częstochowie. Wszystko dzięki uprzejmości kolekcjonerów. To właśnie Anna i Piotr Dmochowscy przekazali Miejskiej Galerii Sztuki kilka dzieł tego artysty w formie depozytu. Powstała więc osobna wystawa stała, z obrazami oraz rysunkami Beksińskiego.

Co ważne, tych nie zobaczysz we wspomnianym Sanoku. W okresie letnim są również organizowane festiwale filmowe i promujące sztukę. Z powodzeniem funkcjonuje również kino letnie. Jeżeli więc szukasz atrakcji na wieczór w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki może cię nieźle zainspirować.

Jak widzisz, atrakcyjnych miejsc w Częstochowie nie brakuje. Wycieczka do tego miasta może okazać się ponadczasową podróżą nie tylko Szlakiem Techniki, ale i kultury oraz rozrywki. Kiedyś na mapie atrakcji Częstochowy widniał jeszcze Park Miniatur Sakralnych, jednak ten od kilku lat jest już zamknięty i nie jest pewne, czy i kiedy jeszcze będzie działał. Na szczęście atrakcji w tym mieście nie brakuje i każdy znajdzie coś dla siebie!