W Częstochowie powstaną bulwary nad Wartą? Jest konkurencyjny pomysł!

W Częstochowie powstaną bulwary nad Wartą? Jest konkurencyjny pomysł!
fot. unsplash.com

Miasto, z budżetu „Zielony ład”, chce zrewitalizować infrastrukturę. Niebagatelny budżet około 40 milionów złotych miał być przeznaczony na koncepcję zagospodarowania bulwarów nad Wartą. Jednak nie każdemu podoba się nowa koncepcja, zakładająca usunięcie dzikich terenów. Jaki pomysł mają lokalni aktywiści?

Spór wokół miejsca

Z nieoficjalnych danych wynika, że Urząd Miasta ma w planach zagospodarowanie terenów warty na odcinku ulica Drogowców – przełom rzeki w Mirowie. Jednak lokalni aktywiści mają inne plany. Chcą, aby prace rewitalizacyjne były przeprowadzone od Starego Miasta w stronę Rakowa. Teren ten jest o wiele bardziej zurbanizowany i mniej bioróżnorodny.

Zobacz również: Ławeczka Piotra Machalicy – zobacz, gdzie ją spotkać!

Nowa profesjonalna koncepcja

Jak mówią aktywiści, to nie jest ogólne stwierdzenie rzucone na wiatr, tylko koncepcja powstała we współpracy z profesjonalnymi architektami. Zakłada ona nie tylko większą ochronę środowiska naturalnego, ale i wprowadzenie zmian, które nie będą mocno ingerowały w obecny ekosystem.

Nowe drogi, parkingi oraz inne elementy infrastruktury, które planuje dołożyć urząd miasta, mogą całkowicie zniszczyć dziki charakter tego miejsca. Nie chodzi jednak o to, aby całkowicie z niego zrezygnować, a jedynie nie pozwolić na zniszczenie unikalnego na skalę województwa środowiska.

Pomysł ten zrodził się podczas wielu rozmów z mieszkańcami, którzy podkreślają, jak ważna dla nich jest przede wszystkim utrzymana w ekologicznym duchu przestrzeń, bez kosztownej w utrzymaniu infrastruktury. Obawa, że zniszczy ona pierwotny, dziki charakter jest ogromna. O tym, co dalej będzie z rewitalizacją tego miejsca, będziemy informować na bieżąco.