Industriada w Częstochowie – tych atrakcji nie możesz przegapić!
Największe wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki województwa Śląskiego przed nami. Już jutro, w naszym mieście czeka sporo atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku! Czego możemy się spodziewać?
Industrialny szał!
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy to odbyła się jego pierwsza edycja. Na początku była to tylko impreza w aglomeracji Górnego Śląska, jednak z biegiem lat impreza rozrosła się na całe województwo Śląskie. W tej edycji biorą udział następujące miasta: Bielsko- Biała, Bytom, Chorzów, Czeladź, Czerwionka- Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Łaziska Górne, Mysłowice, Pszczyna, Pszów, Racibórz, Radzionków, Ruda Śląska, Rudy, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Zabrze, Żarki i Żywiec.
Atrakcje w Częstochowie
Cała impreza będzie rozdzielona na trzy największe miejsca:
- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (Park im. ks. Stanisława Staszica) – zobaczymy wystawę fotograficzną „Technika górnicza na kopalniach rud żelaza”, Industrialny płac zabaw oraz warsztaty naukowe. Będzie również piknik naukowy pełen nauki oraz zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.
- Muzeum Historii Kolei (ul. Pułaskiego 100/120) – to z kolei liczne zabawy dla dzieci, symulator pracy lokomotywy, przejażdżka drezyną oraz zwiedzanie parowozów i całego muzeum z przewodnikiem.
- Muzeum Produkcji Zapałek ( ul. Ogrodowa 68) – tu między godziną 10:00 a 17:00 będą czekać na turystów przewodnicy, aby oprowadzić ich po muzeum.
Ideą Industriady
Jest nie tylko pokazanie fantastycznych zabytkowych miejsc z techniką na pierwszym planie. W ten dzień podobnie jak w święta muzeów wstęp do większości atrakcji jest bezpłatny. Warto również pamiętać, że na część wydarzeń obowiązuje limit miejsc i zapisy, nie zwlekaj więc z rezerwacją.
W muzeach obowiązują wymagania dotyczące ochrony przed COVID-19, dlatego też zwiedzający są obowiązani do zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk. O indywidualnych obostrzeniach decyduje każda placówka muzealna, warto więc zajrzeć na ich stronę internetową po szczegóły.