Nowa wystawa pamiątek po Prymasie Tysiąclecia na Jasnej Górze

Nowa wystawa pamiątek po Prymasie Tysiąclecia na Jasnej Górze
fot. unsplash.com

Uchwałą Sejmu i Senatu RP obecny, 2021 rok jest rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Muzeum na Jasnej Górze postanowiło w sposób szczególny uczcić ten niezwykły czas. 

Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego

Już 11 września, o godzinie 21:00 na Jasnej Górze zabrzmiał wyjątkowy Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, Andrzej Przybylski. Po uroczystym apelu odbyło się całoroczne czuwanie, które animowała młodzież z Liceum Katolickiego w Częstochowie. Trwało ono do wczesnych godzin porannych. 

12 września już od 9:00 rozpoczęto przygotowania modlitewne oraz część artystyczną, związaną z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego. Punktualnie o godzinie 11:00 odprawiono mszę świętą, a tuż po niej rozpoczęła się transmisja ze Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie dokonała się uroczysta beatyfikacja. Zgromadzeni wierni czynnie uczestniczyli w tym wydarzeniu, nie kryjąc wzruszenia. 

Niezwykła wystawa

Po uroczystości wierni mieli jako pierwsi okazję zobaczyć nową wystawę. Można było zobaczyć na własne oczy m.in. sukienkę milenijną, która zdobiła Cudowny Obraz Matki Bożej w 1966 roku oraz milenijne korony. Oczom wiernych został również udostępniony dokument „Akt oddania Polski pod macierzyńską niewolę Maryi”. Oryginał znajduje się obok jasnogórskiego Obrazu, tu widzimy jego replikę.

Podczas wystawy fotograficznej zwiedzający zobaczyli pokoje, w których mieszkał kard. Stefan Wyszyński kiedy rezydował na Jasnej Górze. W muzeum jest również jego osobisty klęcznik i ornat. Będzie ona czynna w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha przez czas nieokreślony.