Częstochowa idzie w kierunku ekologicznej komunikacji miejskiej
W Częstochowie, spółka PAK-PCE Stacje H2 ma zamiar podjąć współpracę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym (MPK) w celu wprowadzenia autobusów napędzanych wodorem. W planach jest również stworzenie miejsca, gdzie autobusy te będą mogły być ładowane.
W ramach współpracy, obie firmy zamierzają rozwijać infrastrukturę komunikacyjną miasta, skupiając się na możliwie najbardziej ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązaniach. Z tego powodu, MPK planuje do roku 2030 zakup około 20 autobusów zasilanych wodorem. Obecnie po częstochowskich ulicach jeździ 132 autobusy spalinowe, 16 elektryczne, 15 hybrydowych oraz 9 zasilanych CNG. Jak podkreśla magistrat, oznacza to, że rozważany jest plan przestawienia około 21% floty na pojazdy zeroemisyjne do roku 2030. PAK-PCE Stacje H2 zobowiązała się natomiast do wybudowania i uruchomienia stacji ładowania w ciągu najbliższych trzech lat przy ulicy Niepodległości.
Przywołajmy fakt, że w lipcu bieżącego roku, na ulicach miasta przeprowadzane były testy polskiego autobusu wodorowego o nazwie NesoBus. Wyniki testów okazały się lepsze niż oczekiwano. Zadowolenie wyrazili nie tylko kierowcy i przedstawiciele MPK, ale również osoby, które oferowały autobus do testów. Okazało się bowiem, że spalanie w Częstochowie było najniższe w porównaniu do innych miast, co dowodzi wysokiej jakości jazdy częstochowskich kierowców oraz ich umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii. Prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, podkreślił także zadowolenie mieszkańców wynikające z cichej, nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska komunikacji.