65 lat od otwarcia tramwajów w Częstochowie: podróż do przeszłości komunikacji miejskiej

65 lat od otwarcia tramwajów w Częstochowie: podróż do przeszłości komunikacji miejskiej

Dzień 8 marca 1959 roku był wyjątkowy dla mieszkańców Częstochowy – na tory miasta wyjechał pierwszy tramwaj, z napisem „Na III Zjazd PZPR Społeczeństwu Częstochowy”. Obecnie ta data jest celebracją 65-lecia istnienia częstochowskich tramwajów. Wówczas liczba mieszkańców miasta wynosiła ponad 150 tys., a wśród nich znaczna ilość była hutnikami. Dla nich uruchomienie nowego środka transportu oznaczało łatwiejszy i wygodniejszy dojazd do pracy.

Warto przypomnieć, że to nie obchody Dnia Kobiet były pretekstem do uruchomienia pierwszej częstochowskiej linii tramwajowej, ale III Zjazd PZPR. Od tamtego dnia linia numer 1 funkcjonuje bez przerwy, obsługiwana przez konduktorów, którzy oprócz sprawdzania biletów byli odpowiedzialni także za ich sprzedaż. Niezapomnianym elementem tamtych czasów był specjalny pojemnik w tramwaju, który umożliwiał zakup biletu bez interakcji z konduktorem. Wystarczyło wrzucić monetę, pociągnąć za rączkę, oderwać bilet i gotowe. Cena biletu wynosiła wtedy jedną złotówkę. W najstarszych modelach tramwajów konduktorzy mieli też obowiązek zamykania drzwi.

W kontekście europejskim, uruchomienie komunikacji tramwajowej w Częstochowie było niezwykłym wydarzeniem. Wielu krajach decydowało się na likwidację tramwajów, uznając je za przestarzały środek transportu. Tymczasem Częstochowa świętuje już 65 lat ich funkcjonowania.