Zmarł Adam Florczyk. To ogromna strata dla kultury w Częstochowie!

Zmarł Adam Florczyk. To ogromna strata dla kultury w Częstochowie!
fot. unsplash.com

Na początku września 2022 częstochowskie informacje obiegła smutna wiadomość. Zmarł Adam Florczyk, wieloletni twórca regionalnej kultury. Jak mówią o nim jego znajomi – to był człowiek, który o Częstochowie wiedział wszystko. I starał się pokazać to, co najlepsze.

Społecznik i twórca

Każdy mieszkaniec Częstochowy musiał chociaż raz zetknąć się z miejskim miesięcznikiem “Co, gdzie, kiedy”. Bardziej zaznajomieni z internetem, zapewne odwiedzali autorską stronę tego miesięcznika, gdzie dowiadywali się najważniejszych kwestii związanych z kulturą w Częstochowie. Między innymi za tymi właśnie projektami stał Adam Florczyk. Zafascynowany początkami hip-hopu w naszym mieście, doprowadził do powstania specjalnej wystawy poświęconej właśnie temu tematowi.

Zobacz również: Częstochowski hip-hop czyli tak to się zaczęło!

Spotkania autorskie i komiksy

Jak sam wielokrotnie powtarzał w wywiadach, Florczyk uwielbiał czytać książki i rozmawiać o literaturze. Był więc gospodarzem wielu spotkań z topowymi autorami, które były zajmujące zarówno ze względu na głównego bohatera, jak i tempo i zakres rozmowy. Najważniejszą maksymą Florczyka był fakt, aby o rzeczach prostych i pozornie zwykłych, opowiadać w sposób niebanalny, nieszablonowy i mało oczywisty. Przez znajomych nazywany był największym fanem komiksów w regionie. Z pewnością nagła śmierć Adama Florczyka jest szokiem dla wszystkich, którzy mieli związek z działalnością kulturalną w Częstochowie.