Uważaj na Barszcz Sosnowskiego w Częstochowie! Spotkanie grozi silnym poparzeniem!

Uważaj na Barszcz Sosnowskiego w Częstochowie! Spotkanie grozi silnym poparzeniem!
fot. unsplash.com

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Częstochowę powinni uważać na barszcz Sosnowskiego. Roślina ta na najbardziej rozpleniła się w okolicach ulicy Łódzkiej. Pojawiła się również na działkach, które należą do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Spotkanie z nią grozi silnymi poparzeniami!

Jak ją rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z gatunku selerowatych. Pochodzi z Kaukazu, jednak na przestrzeni lat rozprzestrzeniła się na obszarze całej Europy Wschodniej. Sama łodyga osiąga wysokość od 1 do 4 metrów a jego średnica to nawet 10 cm. Ma bruzdy widoczne gołym okiem oraz u góry jest zielona. Na dole za to pokryta jest bordowymi i purpurowymi plamkami.

Zobacz również: Wolny weekend? Zobacz jakie atrakcje oferuje Zalew Porajski!

Korzeń tej rośliny jest palowy, sięgający nawet 200 cm. Liście za to są charakterystyczne, pierzastodzielne, składające się z tępo zakończonych odcinków. Kwiaty to zebrane w duży baldach bukiet małych kwiatów. Na jednej roślinie może występować ich aż 20 tysięcy. Daje owoce w formie owalnej rozłupiny, z której wypada jedno nasiono.Jest to roślina bardzo inwazyjna a jednocześnie niezwykle trudna do zwalczenia.

Uważaj na niebezpieczeństwo!

Barszcz Sosnowskiego, choć dla bydła nie jest szkodliwy, może poważnie zaszkodzić człowiekowi. W zetknięciu z człowiekiem potrafi wywołać na skórze oparzenia II i III stopnia. Do tego jest niezwykle toksyczny. Jeżeli przez przypadek oparzysz się tą rośliną, koniecznie przemyj oparzenie dużą ilością wody. Nie zapomnij skontaktować się z lekarzem i idź na wizytę jak najszybciej. Dodatkowo pamiętaj, aby nie wystawiać się na słońce do 48 godzin od oparzenia. Powstałe pęcherze koniecznie posmaruj maścią kortykosteroidową i przyjmij wapń, aby zapobiec reakcji alergicznej.

Szukasz więcej informacji o zdrowiu? Zobacz portal kaszel.pl