Pomysł na weekend w okolicach Częstochowy? Jedź nad Zalew Porajski!

Pomysł na weekend w okolicach Częstochowy? Jedź nad Zalew Porajski!
fot. unsplash.com

Jeżeli mówimy o wycieczkach pieszych, Jura Krakowsko – Częstochowska nie ma sobie równych. Jednak jeżeli masz dość wapiennych skał, wybierz się nad Zalew Porajski. Jego dzika część to wymarzone miejsce na spacer!

Zalew w Poraju

Nazywany jest zalewem, zbiornikiem albo jeziorem Poraj. Utworzono go w latach 1977 – 1978 jako jezioro zaporowe. Spiętrzono wody Warty i tym samym powstał rezerwuar wody dla Huty Częstochowa. Mijały lata i szybko zauważono pozytywne aspekty tego miejsca, głównie z turystycznego punktu widzenia. Wokół zbiornika można dostrzec wiele ośrodków wypoczynkowych i przystani żeglarskich.

Wyspa Ptasia i Rozlewisko

Najbardziej dziki, a jednocześnie najbliższy prawdziwej przyrodzie jest zachodni brzeg zalewu. Możesz rozpocząć spacer na stacji kolejowej w Małońskiem- Natalinie, a skończyć na dworcu w Poraju. Tym samym zapewnisz sobie nie tylko dogodny dojazd, ale i powrót do Częstochowy.

Na stacji w Masłońskiem kieruj się zielonym szlakiem aż do korony obwarowania zalewu. Tam, kieruj się na zachód, w kierunku lasu, a potem przez kładkę nad przewężeniem. Oddziela ono główną część zalewu od rozlewisk z południowej strony. Z pewnością spotkasz tu wiele gatunków ptaków wodnych. Wypatruj również Ptasiej Wyspy położonej w okolicach przewężenia.

Dalej droga prowadzi w górę rzeki Warty, wzdłuż jej koryta, prowadząc wprost do Żarek Letniska. Ten odcinek może być kłopotliwy po ulewnych deszczach, bo podmokłe łąki zamieniają się wtedy w bagna. Następnie wracamy w kierunku Starej Kuźnicy i idąc szlakiem zielonym, idziemy w kierunku widocznego już z daleka zalewu.

Zielony szlak to również klifowe brzegi, które w zaskakujący sposób wyłaniają się spośród drzew. W ten sposób dochodzimy do mariny Poraj, a następnie do szosy Jastrząb- Koziegłowy. Z wiodącym szlakiem łączy się również czarny, który prowadzi nas do ulicy Jasnej, a następnie na dworzec przy Armii Krajowej. Cała trasa wynosi niespełna 11 kilometrów i jest świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu.