Uroczystości pogrzebowe abp. Stanisława Nowaka. Częstochowa pożegnała arcybiskupa seniora.

Uroczystości pogrzebowe abp. Stanisława Nowaka. Częstochowa pożegnała arcybiskupa seniora.
fot. unsplash.com

Na wieść o śmierci abp. Stanisława Nowaka zareagował cały katolicki świat. Arcybiskup senior był dla wielu przykładem wzorowego kapłana idealnie sprawującego swoją posługę. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie.

Wielki kapłan

Abp. Stanisław Nowak zmarł w niedzielę, 12 grudnia nad ranem. Konferencja Episkopatu Polski napisała w swoim komunikacie, że umarł podczas sprawowanej w jego obecności mszy świętej. Zmagał się z ciężką chorobą, lecz mimo trudów zawsze znajdował dobre słowo i chwilę na wysłuchanie wiernych i współpracowników. Gdy choroba dawała się mocno we znaki, zrezygnował z aktywnej działalności kościelnej, sprawując jedynie symboliczne stanowisko arcybiskupa seniora diecezji częstochowskiej.

Urodził się 11 lipca 1935 roku w Jeziorzanach. Do Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej dołączył mając 20 lat. W międzyczasie studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pięć lat po wstąpieniu do seminarium, przyjął święcenia kapłańskie. Był doktorem nauk teologicznych i w latach 1978- 1984 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Na metropolitę częstochowskiego wybrano go w roku 1992 i pełnił tę funkcję przez prawie 20 lat.

Uroczystości pogrzebowe

Całość rozpoczęła się popołudniu 17 grudnia, gdy w bazylice na Jasnej Górze rozpoczęła się msza żałobna i pogrzeb, której przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Następnie po mszy z wzgórza jasnogórskiego wyruszył kondukt żałobny, który przeszedł ulicami miasta wprost do częstochowskiej katedry. Ciało złożono w Krypcie Biskupów Częstochowskich w podziemiach katedry.

Na uroczystości przyjechali m.in przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz i prymas Polski abp. Wojciech Nowak. Był również abp. Stanisław Budzik, abp. Wiktor Skworc, abp. Mieczysław Mokrzycki i abp. Grzegorz Ryś. Nie zabrakło wśród całego wielkiego grona purpuratów również abp Józefa Guzdek.
Podczas celebracji mszy odczytano telegram od papieża Franciszka, który to wznosi za jego duszę żarliwą modlitwę zawierzając zmarłego wstawiennictwu Matki Boskiej Częstochowskiej, królowej Polski.