Najpopularniejsze miejsca w Częstochowie na wycieczki. Zobacz, gdzie warto pojechać!

Najpopularniejsze miejsca w Częstochowie na wycieczki. Zobacz, gdzie warto pojechać!
fot. pixabay.com

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra czy Muzeum Produkcji Zapałek. To również ciekawe miejsca idealne na jednodniową wycieczkę. Zobacz więc to miasto z innej perspektywy i pobaw się w odkrywcę i zdobywcę nieznanych zamków. Wokół Częstochowy jest wiele takich ciekawych miejsc. Oto 5 najlepszych! 

Szlakiem Orlich Gniazd

Jest to  pewnością jedna z najpopularniejszych atrakcji w Częstochowie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. W sumie jego długość wynosi nieco ponad 163 kilometry. Powstał aby połączyć ze sobą dwa większe miasta — Kraków i Częstochowę właśnie. Na wzniesieniach oddalonych od siebie “o dzień drogi”, powstały zamki i warownie, mające ułatwić władającym tymi ziemiami bezpieczną podróż. Dodajmy, że były to czasy przed samochodami i innymi tego typu udogodnieniami.

Kiedy królowie polscy już dawno przeszli do historii a zamki popadały w coraz to większą ruinę, znalazł się ktoś, kto sprawił, że zrobiło się o nich głośno. W 1927 roku, w czasopiśmie “Ziemia” Stanisław Leszczycki zaproponował utworzenie “Szlaku Orlich Gniazd”. Ubolewał nad tym, że liczne ruiny, zamki oraz spektakularne skały wapienne niszczeją i odchodzą w zapomnienie. I być może właśnie dzięki tej inicjatywie, pozostałości dawnego szlaku możemy zobaczyć po dzisiejszy dzień. Część z tych obiektów to jedne z najciekawszych miejsc w Częstochowie, jeżeli masz ochotę na wyjazd poza miasto.

fot. pixabay.com

Ruiny zamku Olsztyn — coś dla wielbicieli historii

W czasach swojej największej świetności musiała to być ogromna warownia położona na wzgórzu we wsi Olsztyn. Dzisiaj to jedynie pozostałości wyróżniające się na białych, wapiennych skałach. Nikt nie podjął się renowacji tego miejsca. Zapewne koszty wyniosłyby o wiele więcej niż zbudowanie takiego miejsca od podstaw. Jednak wszystko jest na tyle zabezpieczone, że bez problemu na zamek można wejść i podziwiać chwile dawnej świetności.

Prawie w całości zachowały się bowiem mury części mieszkalnej, charakterystyczne wieże oraz fragmenty murów budynków gospodarczych. Tajemnicą owiane są piwnice, które według legendy miały w sobie skrywać podziemne tunele łączące zamek i innymi strategicznymi miejscami na Jurze. Jeżeli wybierasz się na zamek w Olsztynie, koniecznie ubierz dobre buty, bo chodzenie po wystających kamieniach i nierównych ścieżkach może być niebezpieczne. Dodatkowo warto zabrać ze sobą coś do jedzenia, aby po zwiedzaniu odpocząć w cieniu drzew na relaksującym pikniku.

Zamek Ogrodzieniec – te mury widziały potop szwedzki!

Budowla ta jest jedną z najlepiej zachowanych zamków na wspomnianym “Szlaku Orlich Gniazd”. Równocześnie, to jeden z najbardziej popularnych zamków na tej trasie. Znajdziesz go we wsi Podzamcze i powiedzmy sobie szczerze, bardzo trudno go przegapić. Mimo że są to ruiny, stanowią one jedne z najfajniejszych miejsc dla dzieci i rodziców w Częstochowie, a właściwie, w jej obrębie. Tutaj zawsze coś się dzieje — imprezy plenerowe, spotkania tematyczne, festiwale muzyki dawnej i turnieje rycerskie.

fot. pixabay.com

Sam samek został zbudowany przez ród Włodków Sulimczyków. Działo się to na przełomie XIV i XV wieku. Miejsce wybrano strategicznie — wzgórze, a właściwie Góra Zamkowa z jednej strony osłonięta lasem, z drugiej wapiennymi skałami. Już Bolesław Krzywousty zajął się rozbudową tego miejsca, jednak najazd tatarski praktycznie zniweczył całą jego pracę. Jedno jest pewne – to co widzimy dzisiaj, jest jedynie namiastką świetności Zamku Ogrodzieniec. Jednak będąc w Częstochowie, koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Rezerwat przyrody Sokole Góry — wokół natury

Kiedy wracasz z zamku Olsztyn, możesz zatrzymać się również w rezerwacie przyrody Sokole Góry. Zajmuje on prawie 216 hektarów, na których występują leśno skaliste wzgórza. Co ciekawe, te, które mają wysokość powyżej 400 m.n.p.m., mają swoje indywidualne nazwy. Najbardziej znane formacje skalne to Góra Sokoła, Góra Setki, Pustelnica czy Puchacz. O tym, która jest która, podpowie ci wyobraźnia albo…mapa.

Sam rezerwat powstał w 1953 roku i do dzisiejszego dnia jest jednym z najciekawszych miejsc w Częstochowie i okolicach. Wrażliwi na piękno natury z pewnością znajdą tu ciszę i spokój. To również ciekawe miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią zwiedzać dzikie jaskinie. Na terenie rezerwatu przyrody Sokole Góry, znajduje się ich kilkadziesiąt. Jednak samodzielne zapuszczanie się w te rejony rezerwatu jest zakazane. Najlepiej wybrać się tam z licencjonowanym przewodnikiem.

Rezerwat przyrody Zielona Góra — raj dla amatorów wspinaczki!

Będąc w Częstochowie, warto zobaczyć również rezerwat przyrody Zielona Góra. Aby do niego dojechać, musisz kierować się na wieś Kusięta w gminie Olsztyn. Tego miejsca nie da się przeoczyć, bo wzgórze z wapienia o nazwie Zielona Góra widać już z daleka. Pod jego szczytem możesz posilić się w schronisku. Jednym z najciekawszych miejsc tutaj jest Jaskinia w Zielonej Górze, która ma długość 150 metrów.

fot. pixabay.com

Jednak to miejsce blisko Częstochowy ma jeszcze jeden niesamowity atrybut — świetne skałki do wspinaczki. Skały wapienne o wdzięcznych nazwach Kowadło, Podkowadle, Płetwa czy Zielona Góra właśnie, w sezonie wiosenno- letnim są okupowane przez wielbicieli wspinania. Warto jednak pamiętać, że to rezerwat objęty ścisłą ochroną i zachowywać się zgodnie z informacjami na tabliczkach informacyjnych.

Jak dojechać z Częstochowy?

Nie da się ukryć, że aby dostać się do większości wymienionych atrakcji Częstochowy, będzie potrzebny własny transport. Podróż samochodem ma jeszcze tę zaletę, że oszczędza czas przejazdu, chociażby od jednego zamku do drugiego. Trasę tę możesz zaplanować sobie na jeden letni dzień, albo i cały weekend. Podczas tej drugiej opcji, z pewnością docenisz walory przyrodnicze każdego z tych miejsc.

W sezonie letnim we wspomnianych ruinach zamków często organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe. Warto więc sprawdzić lokalne strony internetowe, być może akurat trafisz na walki rycerskie albo festiwal muzyki dawnej?