Miasto szykuje się na podwyżki prądu i gazu. Nawet o 12 mln zł więcej!

Miasto szykuje się na podwyżki prądu i gazu. Nawet o 12 mln zł więcej!
fot. unsplash.com

O tym, że jest drogo, wiedzą wszyscy, lecz tego, że będzie jeszcze drożej, zdają sobie sprawę nieliczni. I tych właśnie zaskoczyły ostatnie dane z Urzędu Miasta Częstochowa. Aby zrealizować podstawowe potrzeby mieszkańców, może zabraknąć na inne, mniej istotne, ale równie ważne rzeczy. Jakie?

Komunikat UM Częstochowa

Samorządowcy nie pozostawiają złudzeń. Z jednej strony, wzrasta koszt energii i gazu. Z drugiej, ograniczenie dochodów z PIT. Na dokładkę jeszcze można dodać coraz bardziej kosztowne utrzymanie placówek oświatowych. To wszystko sprawia, że wydatki bieżące są ogromne, a wpływy nieporównywalnie mniejsze. Co to oznacza dla mieszkańców? Niestety, może zdarzyć się, że zakres usług publicznych świadczonych na rzecz mieszkańców, może ulec pogorszeniu.

Co to są usługi publiczne?

Odpowiedź nie jest trudna. Urząd Miasta utrzymuje większość budynków publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, biblioteki, sale gimnastyczne i inne. Do tego dba o drogi w Częstochowie, zajmując się ich naprawą i renowacją. Usługi publiczne to również wszelkiego rodzaju prace związane z utrzymaniem porządku, wywozem śmieci.

Z publicznych środków działają również Urzędy Pomocy Społecznej, dofinansowania dla rodzin wielodzietnych oraz inna pomoc materialna. Nie można również zapomnieć o wszystkich festynach, akcjach społecznych oraz bezpłatnych szkoleniach dla mieszkańców. Na to wszystko może zabraknąć funduszy, albo też będą mocno ograniczone.

Podatki w górę?

Wraz z rosnącymi wydatkami związanymi z podstawowymi usługami publicznymi, może rodzić się pytanie, czy podwyższenie podatków przyniesie rozwiązanie. Historia ekonomii i finansów jasno pokazuje, że jeżeli samorządowcy pójdą tą drogą, szybko spotkają się z ogromnym oporem mieszkańców. Nikt nie lubi płacić więcej za coś, co i tak nie będzie w udziale w jego codziennym życiu. O tym, jakie będą kolejne kroki Urzędu Miasta, będziemy informować na bieżąco.