W Częstochowie powstanie ławeczka Piotra Machalicy. Zobaczysz ją w III Alei Najświętszej Marii Panny. Szykuje się również festiwal!

W Częstochowie powstanie ławeczka Piotra Machalicy. Zobaczysz ją w III Alei Najświętszej Marii Panny. Szykuje się również festiwal!
fot. unsplash.com

Piotr Machalica od lat był związany z częstochowskim światem kulturalnym. Przez wiele lat piastował urząd dyrektora artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Gdy zmarł w 2020 roku, od razu powstała inicjatywa uczczenia jego pamięci. Będzie miał więc swoją ławeczkę.

Uroczyste odsłonięcie

W komitecie uroczystego odsłonięcia ławeczki Piotra Machalicy znajdują się takie osobistości jak Jan Wołek, Nula Stankiewicz, Ewa Żmijewska, Jerzy Bończak, Aleksander i Adam Machalica oraz Shandrelica Casper. Dokładnie 1 lipca zostanie odsłonięta ławeczka, a w dniach 1-3 lipca możemy oczekiwać wielu wydarzeń kulturalnych upamiętniających Piotra Machalicę.

Zobacz również: W Częstochowie będzie ławeczka Marka Perepeczki!

Fundacja imienia Piotra Machalicy

W rok po nagłej śmierci aktora, utworzono Fundację jego imienia. Instytucja ta ma za zadanie upamiętnienie znanego artysty, ale i spora działalność edukacyjna i informacyjna. Sam festiwal z założenia ma również ma stymulować młodych ludzi do aktywniejszego udziału w wydarzeniach kulturalnych. Nie tylko w formie widzów, ale i twórców.

Zatem podczas trwającego w dnia 1-3 lipca festiwalu do Częstochowy zjadą takie osobistości kulturalne jak Magda Umer, Jan Wołek, Krzysztof Materna, czy Hanna Śleszyńska. Czekają nas więc niezwykłe spektakle, koncerty i wystawy sztuki współczesnej. Warto dodać, że wstęp na te wydarzenia będzie bezpłatny, jednak trzeba pobrać wejściówki dostępne w kasach OKF i Teatru.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal haloczestochowa.pl