Dolina Warty i Stradomki uratowana. Nie będzie tam pozwoleń na zabudowę mieszkalną!

Dolina Warty i Stradomki uratowana. Nie będzie tam pozwoleń na zabudowę mieszkalną!
fot. unsplash.com

W każdym mieście są takie tereny, które z jednej strony kuszą potencjalnych inwestorów, a z drugiej, są doskonałym miejscem do odpoczynku od miejskiego zgiełku. W Częstochowie takim miejscem jest dolina Warty i Stradomki. Na szczęście, nie będzie tam wydawanych pozwoleń na budowę!

Łąka w mieście

Chodzi o kawałek pomiędzy aleją Pokoju a ulicą Rzeźnicką. Deweloperzy już od jakiegoś czasu lobbowali, aby w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego wydzielić tu miejsca z pozwoleniem na budowę. Nic dziwnego, każdy chciałby mieszkać w pięknym, zielonym miejscu, jednak z dobrym dojazdem komunikacyjnym.

Z drugiej strony, wielu mieszańców naszego miasta miało to miejsce jako jedną z niewielu ostoi zieleni w obrębie aglomeracji. ZIelona łąka cieszy oczy i co najważniejsze, jest domem dla tysięcy małych stworzeń.

Uchwała Rady Miasta

Radni całym tematem zajęli się właśnie z tego powodu. Było to działanie niejako w odpowiedzi na postulaty wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Włożono wiele wysiłku w to, aby nie dopuścić do zmian w ukształtowaniu terenu, związanych z wykonywaniem zaawansowanych prac ziemnych.

Warto podkreślić iż na decyzję wpłynął również fakt, że w sąsiedztwie rzeki Stradomki już od lat funkcjonuje siedlisko Natura 2000. Jest tu również ogłoszone dawno stanowisko przyrodnicze Dolina Dolnej Stradomki. Na łąkach, szuwarach i bagnach mieszka tysiące zwierząt. A sam obiekt, na szczęście, będzie chroniony.