Czy na częstochowskim Zawodziu powstanie przetwórnia nawozów?

Czy na częstochowskim Zawodziu powstanie przetwórnia nawozów?
fot. unsplash.com

Jest postęp w sprawie budowy przetwórni nawozów na Zawodziu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało prezydentowi Częstochowy ponownie zrewidować plany firmy Agronica. To ona właśnie chce wybudować na terenie Koksowni Nowa Częstochowa, nowy zakład.

Nowe miejsca pracy?

Plan inwestycyjny był z rozmachem, zwłaszcza, że przedsiębiorstwo miałoby działać właściwie przez całą dobę. Z pewnością więc zatrudnienie znalazłoby sporo bezrobotnych obecnie mieszkańców Częstochowy. Jednak z drugiej strony, inwestycja ta niesie za sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw. I właśnie dlatego Samorządowe Kolegium Odwoławcze poddało pod wątpliwość wcześniejsze decyzje prezydenta Częstochowy. W połowie grudnia nakazało rewizję podjętych działań. O co konkretnie chodzi?

Nawozy z Częstochowy

Według planów, w zakładzie firmy Agronica można produkować nawet pięćdziesiąt tysięcy ton nawozu. Będzie on wytwarzany z odpadów biodegradowalnych, trafiających na wysypiska śmieci w regionie. Do produkcji będą wykorzystywane również osady z oczyszczalni ścieków.

Niesie to jednak za sobą spore obawy. Jedne z nich dotyczą zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców. Ci obawiają się, że wraz z powstaniem fabryki w ich bezpośrednim sąsiedztwie, spadnie jakość życia. Protestują również okoliczni przedsiębiorcy. Pełni obaw są również ekolodzy, którzy nie do końca wierzą, że związki chemiczne nie przedostaną się do okolicznych wód i nie zatrują studzienek.