Ważny proces w Częstochowie. Były sędzia oskarżony o zbrodnie komunistyczne!

Ważny proces w Częstochowie. Były sędzia oskarżony o zbrodnie komunistyczne!

Pierwsza rozprawa odbyła się 10 marca 2023 roku. Na ławie oskarżonych zasiadł Włodzimierz C., 78-letni były sędzia w Częstochowie. IPN oskarża go zbrodnie komunistyczne związane z bezprawnym pozbawieniem wolności działaczki Solidarności.

Sprawę prowadzi prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Broni przeciwko Narodowi Polskiemu z Katowic. Oskarża Włodzimierza C., o bezprawne pozbawienie wolności działaczki częstochowskiej „Solidarności”, Anny Woźniak- Wójcik. Była ona członkiem Prezydium Zarządu „S” w Częstochowie w latach od 1981 do 1989.

Oskarżony w tej sprawie miał zarzucać Annie Woźnickiej – Wójcik, że dopuściła się przepisania na maszynie ulotki dostarczonej przez NSZZ Solidarność. Za ten czyn usłyszała wyrok ponad półtorej roku więzienia. Czas ten spędziła w Zakładzie Karnym w Lublińcu a następnie w Fordonie w Bydgoszczy.

Włodzimierz C., za swój czyn może być skazany nawet na 10 lat pozbawienia wolności. Jest to wyrok za „zbrodnię sądową”, która pojawia się gdy sąd używając mechanizmów prawnych, represjonuje inne osoby.