Uważajcie na drogach! Meteorolodzy i służby wojewody śląskiego ostrzegają przed gołoledzią

Uważajcie na drogach! Meteorolodzy i służby wojewody śląskiego ostrzegają przed gołoledzią

Zgodnie z ostrzeżeniami meteorologów, kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność podczas podróży w ciągu nocy z soboty na niedzielę. Przewiduje się bowiem, że w całym obszarze województwa śląskiego, drogi mogą stać się niebezpiecznie śliskie.

Z raportów wynika, że służby województwa śląskiego wspierają informacje podane przez synoptyków. Ostrzegają one mieszkańców, że od godziny 18 w sobotę 9 grudnia do około godziny 3 nad ranem dnia następnego, czyli niedzieli 10 grudnia, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia gołoledzi. Zjawisko to dotyczyć będzie wszystkich 35 powiatów składających się na województwo śląskie, łącznie z obszarem regionu częstochowskiego.

Powodem takiej sytuacji są przewidywane opady mżawki oraz deszczu, które w połączeniu z ujemnymi temperaturami prawdopodobnie zamienią się w warstwę lodu na jezdniach i chodnikach. Ryzyko pogorszenia warunków na drogach zwiększa dodatkowo zamarzająca warstwa wody, powstała z topniejącego śniegu. Śnieg ten stopniał w sobotę, kiedy temperatura przekroczyła 0 stopni Celsjusza, co stworzyło idealne warunki dla powstania niebezpiecznej gołoledzi.