Umorzenie śledztwa dotyczącego tragicznej katastrofy lotniczej w Częstochowie

Umorzenie śledztwa dotyczącego tragicznej katastrofy lotniczej w Częstochowie

W wyniku decyzji podjętej przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie, śledztwo dotyczące niefortunnego zdarzenia lotniczego z czerwca 2022 roku zostało umorzone. Zgubny wypadek awionetki miał miejsce w Rębielicach Królewskich, niedaleko Kłobucka, i zakończył się śmiercią pilota oraz jego matki. Informację o zakończeniu śledztwa przekazał prokurator Tomasz Ozimek, pełniący funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Warto jednak dodać, że postanowienie to nie jest jeszcze prawomocne.

Za sterami maszyny znajdował się 58-letni podpułkownik rezerwy Marek G., który latał ze swoją 80-letnią matką jako pasażerką. Podczas lotu nad Rębielicami Królewskimi pilot stracił kontrolę nad samolotem, co spowodowało utratę wysokości i finalnie – zderzenie z ziemią. Żadne z dwóch osób na pokładzie nie przeżyło. Śledztwo wykazało, że Marek G. był jedynie początkującym pilotem i nie posiadał uprawnień do przewożenia pasażerów.

Zgodnie z ekspertyzą specjalisty ds. lotnictwa, błędy w technice pilotażu były przyczyną nieszczęśliwego wypadku. Pilot nie zdołał utrzymać kontroli nad samolotem, gdy ten rozpoczął opadanie w prawej spirali. Biegły stwierdził, że katastrofę można było uniknąć, jeżeli pilot utrzymałby niższą prędkość i bezpieczną wysokość. Raport specjalisty wykluczał również wpływ stanu technicznego maszyny, parametrów paliwa oraz warunków pogodowych na przebieg zdarzenia.