„Projekt 28 szczytów” – jak idzie mężczyznom na górskim szlaku?

„Projekt 28 szczytów” – jak idzie mężczyznom na górskim szlaku?
fot. unsplash.com

Wystartował dokładnie 5 września 2021 o północy. Pięciu mężczyzn z wąsem postanowiło wyruszyć na wyprawę mającą na celu zdobycie Korony Gór Polskich. A wszystko w imię wyższego celu. 

Korona Gór Polskich

W sumie jest 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. Przy jej tworzeniu założenia były proste: wpisujemy tu najwyższy szczyt każdego pasma górskiego w kraju. Listę zatwierdzono 13 grudnia 1997 roku, na specjalnie zwołanym spotkaniu przez redakcję miesięcznika „Poznaj swój Kraj”. Była to jednocześnie inauguracja powstania Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. 

Wąsaci zdobywcy

Działają w imię słusznej sprawy. Jak mówi pomysłodawca całej akcji, Piotr Grudziecki, sama idea przyszła do niego podczas ostatniego lockdownu spowodowanego pandemią. To wtedy pomyślał, że trzeba zrobić coś, aby wyjść z domu i zadbać o siebie w należyty sposób. Nadrzędnym i najważniejszym celem jest rozpropagowanie do jak największej liczby odbiorców międzynarodowego ruchu Movember. 

Jego celem jest diametralna zmiana podejścia mężczyzn do zdrowia intymnego i problemów z nim związanych. Chodzi tu przede wszystkim o nowotwory prostaty oraz jąder. Nie bez znaczenia jest również chęć rywalizacji i sprawdzenia się na szlaku. W końcu zdobycie Korony Gór Polskich to nie lada wyzwanie niezwykle wymagające dla każdego organizmu. 

Warto wspomnieć, że uczestnicy muszą pokonać ponad 12 000 metrów przewyższeń. Założenie jest takie, że codziennie będą przemierzać 30 kilometrów po ścieżkach górskich. W sumie będzie to około 220 km. Trzymamy kciuki za wąsatych z Częstochowy!