Niezwykła atrakcja na Jasnej Górze. Zobacz siedemnastowieczne krypty!
Na ten moment czeka wielu pątników i wielbicieli historii. W listopadzie każdego roku dla turystów otwierają się siedemnastowieczne krypty. Tylko wtedy można tam wejść i zwiedzić je krok po kroku!
Jak wyglądały paulińskie pochówki?
Krypty znajdują się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. W wykutych w skale wnękach, znajdują się grobowce zamieszkujących niegdyś klasztor ojców i braci paulinów. Nawiedzenie jasnogórskich krypt jest możliwe tylko raz w roku, właśnie w listopadzie. Zakonnicy wierzą, że właśnie w tym czasie modlitwa za zmarłych może nam zagwarantować wstawiennictwo u Boga.
Co istotne, prócz osiemnastowiecznych katakumb w krypcie znajduje się również ołtarz przy którym ojcowie paulini odprawiają codzienne msze w intencji zmarłych. Jeżeli chcesz zobaczyć to miejsce, to musisz się pospieszyć. Katakumby są otwarte tylko do 30.11.2022r.
Inne cmentarze na Jasnej Górze
Na Jasnej Górze znajdziemy sporo miejsc pamięci. Pierwsze z nich to krypta pod Bazyliką, gdzie chowane są osoby świeckie, zasłużone dla kraju. Pod posadzką chóru w Bazylice podczas prac remontowych natrafiono na inną nekropolię. Jej pochodzenie szacuje się na połowę XIV wieku. Warto również podejść do Kaplicy Aniołów Stróżów i Kaplicy św. Pawła Pustelnika. To również kaplice z nagrobkami. Co istotne, od 1968 roku, wszyscy zakonnicy są chowani nie na terenie Jasnej Góry, ale na miejskim cmentarzu św. Rocha.