Murale w Częstochowie. Gdzie zobaczysz te najpiękniejsze?

Murale w Częstochowie. Gdzie zobaczysz te najpiękniejsze?
fot. unsplash.com

Częstochowa to malownicze i wielokulturowe miasto, gdzie każdy znajduje coś dla siebie. Jeżeli interesujesz się sztuką współczesna i street artem, koniecznie musisz zobaczyć zachwycające częstochowskie murale.

Barako Sztuka

Przepiękna twarz kobiety otoczona scenerią prosto z horroru. Ten mural, autorstwa Michała Błacha, robi niesamowite wrażenie. Nocne oświetlenie sprawia, że klimat całego muralu jest jeszcze bardziej tajemniczy. Autor tego dzieła działa na lokalnej scenie graffiti od 1997 roku.
Gdzie? ul. Okrzei 23

Częstochowa

Mural ten zobaczysz na ścianie Szkoły Podstawowej nr 14. Autor, Mateusz Kluczny chciał uwiecznić tu najważniejsze punkty naszego miasta oraz lokalnych artystów. Dlatego więc zobaczy na nim nie tylko wzgórze jasnogórskie, ale i Muńka Staszczyka, Marka Perepeczko, czy Jerzego Kędziorę.
Gdzie? ul. Waszyngtona 62

Langusta

Autorem tego klasyku polskiego street artu jest Egon Fietke (vel Andrzej Miastkowski). Patrząc na jego wizję langusty, nie możesz oprzeć się futurystycznym liniom i niezwykłemu kontrastowi kolorów. Sam mural powstał podczas Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej – ART eria
Gdzie? ul. Dąbrowskiego 13

Strażnik Czasu

Mural ma prawie 1 500 m2 i powstał w 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem całego wydarzenia był znany częstochowski zegarmistrz, Stefan Rybnicki. Za projekt tego unikalnego dzieła odpowiada Tomasz Sętowski. Mural nawiązuje do realizmu magicznego, motywu czasu oraz samego miasta Częstochowa.
Gdzie? al. Wolności 19

Our Rust

Ten utrzymany w industrialnym klimacie mural to praca kolektywy Monstfur. Odnosi się do historii miasta, a także do idei przemijania materii. Eksperymentalne podejście do samego stworzenia muralu zadziwia do dzisiejszego dnia i cieszy oczy.
Gdzie? ul. Nowowiejskiego 6