Kierowco, przygotuj się na ogromne korki. Rusza budowa estakady na Rakowie

Kierowco, przygotuj się na ogromne korki. Rusza budowa estakady na Rakowie
fot. unsplash.com

Mówiono o tym już od dawna, a kiedy zburzono estakadę na częstochowskim odcinku „gierkówki”, było to pewne. Powstaje nowy wiadukt, który docelowo ma upłynnić ruch samochodowy w tym rejonie. Póki co jednak tylko go utrudni!

Gdzie dokładnie kłopoty?

Największe problemy z ruchem spotkamy, jadąc w obie strony od al. Pokoju do ul. Jagiellońskiej. Miejski Zarząd Dróg i Mostów zapowiada, że pierwszym i najbardziej wymagającym elementem będą masywne podpory. Nie da się tego zrobić bez czasowego ograniczenia w ruchu.

Dokładniej rzecz ujmując, od strony al. Pokoju będzie czynny tylko jeden pas z możliwością pojechania wprost na ul. Jagiellońską. Nie będzie możliwy skręt z al. Pokoju na Wojska Polskiego. Tu zaproponowano objazd przez ul. 11 listopada do ul. Rakowskiej. Analogicznie, od strony ul. Jagiellońskiej można będzie jechać tylko jednym pasem do skrętu w lewo w al. Wojska Polskiego i dwa pasy na wprost.

Ile potrwają utrudnienia?

Te najbardziej przeszkadzające w jeździe, będą od 7 do 14 października. Jednak nim przejedziemy przez gładki asfalt nowej estakady, minie sporo czasu. Po pierwszym najbardziej kłopotliwym z budowlanego punktu widzenia czasie zostaną wprowadzone nowe zasady poruszania się w tym obrębie. Te zostaną utrzymane w mocy przynajmniej do końca 2021 roku.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Częstochowie planuje zakończenie wszystkich prac modernizacyjnych na drugą połowę 2023 roku. Czeka nas więc przynajmniej dwa lata jeżdżenia po mieście w korkach. Nie pozostaje więc nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Warto również dodać, że całość inwestycji opiewa na 179 mln zł i jest dofinansowana z funduszy unijnych.