Częstochowskie zabytki – bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze to bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących zabytków, jakimi może nas oczarować Częstochowa. Co warto wiedzieć na temat tej świątyni? Na jakie dzieła sztuki warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej budowli?
Dzieje jasnogórskiego kościoła
Pierwszy kościół na Jasnej Górze powstał w XV wieku. Była to dość skromna budowla gotycka, połączona z kaplica Matki Boskiej. Niestety, kościół ten nie przetrwał do naszych czasów, podobnie jak jego cenne wyposażenie, zniszczone w XVII wieku w trakcie pożaru. Bazylika, którą można obecnie oglądać na terenie częstochowskiego sanktuarium, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Najstarszą częścią tej trójnawowej świątyni jest prezbiterium – pamiątka po gotyckim kościele. Co można zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu?
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: co warto zobaczyć?
Bazylika jasnogórska i niezwykłe dzieła sztuki sakralnej
We wnętrzu bazyliki dominuje dziś styl barokowy. Można tu ujrzeć i piękne sklepienia kolebkowe, i wspaniałe malowidła, pochodzące z XVII stulecia. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu te malowidła, które przedstawiają historię odnalezienia i triumfu Krzyża Świętego. Są one dziełem Karola Dankwarta – znanego malarza pochodzącego ze Śląska. Uwagę przyciąga też wizerunek Czarnej Madonny, który znajduje się w centralnej części sklepienia. Bazylika jasnogórska może się tez pochwalić pięknymi ołtarzami bocznymi. Warto zwrócić uwagę na ołtarz św. Kazimierza Królewicza oraz na kaplicę św. Pawła Pierwszego Pustelnika, zwaną też Kaplicą Denhoffów. Zbudowana w XVII wieku jako rodzinny grobowiec, może się pochwalić pięknym, marmurowym portalem oraz ołtarzem głównym, w którym znajduje się wizerunek św. Pawła Pierwszego Pustelnika koronowanego przez Trójce Świętą. W tej kaplicy w dniu 15 stycznia w kaplicy odbywają się tzw. Pawełki, czyli uroczystości związane z postacią patrona zakonu paulinów. Barokowa, dwupoziomowa kaplica Jabłonowskich to kolejna ciekawostka, której warto się tu przyjrzeć. To właśnie w tej kaplicy znajdował się Cudowny Obraz Matki Boskiej Kodeńskiej, zabrany przez władze carskie, o czym przypomina tablica umieszczona przy wejściu do kaplicy. Ołtarz Matki Bożej Różańcowej, z wizerunkiem św. Joachima prowadzącego młodą Maryję, ołtarz św. Jana Nepomucena oraz ołtarz św. Augustyna – oto kolejne dzieła sztuki, którym warto się uważniej przyjrzeć.
We wnętrzu bazyliki największą uwagę przyciąga jednak ołtarz główny, w którym można zobaczyć Maryję, unoszoną do nieba przez Anioły. Warto też zwrócić uwagę na chór muzyczny, nad którym znajdują się wspaniałe organy – jedne z największych w Polsce. Liczą one 105 głosów, i choć pochodzą z 1956 roku, to swym wyglądem nawiązują do swych poprzedników.
Wizyta w jasnogórskiej bazylice każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Tu z cennymi zabytkami sztuki sakralnej spotkać się można na każdym kroku, a piękne kaplice przypominają nam o osobach, które w dziejach Jasnej Góry i tutejszego klasztoru odegrały bardzo ważną rolę.