Częstochowskie atrakcje – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Częstochowskie atrakcje – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Kusi cennymi zabytkami oraz atrakcjami, których w innych miastach nie znajdziemy. Częstochowa – ośrodek życia religijnego i atrakcyjny cel wycieczki dla tych, których fascynuje historia, może nasza skoczyć swymi zabytkami, pięknymi budowlami oraz atrakcjami, wśród których każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Sanktuarium na Jasnej Górze
Klasztor paulinów oraz bazylika na Jasnej Górze to symbol miasta i jego najważniejsza atrakcja turystyczna. Sanktuarium, tak chętnie odwiedzane przez pątników z całego świata, z pewnością zasługuje na uwagę. miejsce, którym od XIV wieku opiekują się paulini sprowadzeni tu z Węgier, przyciąga piękną bazyliką, kaplicą z cudowną ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tak pięknymi salami, jak Sala Ojca Kordeckiego czy słynna Sala Rycerska. Piękne bramy i potężne bastiony, ekspozycje przedstawiające dzieje Jasnej Góry oraz cenne wota i pamiątki narodowe – oto atrakcje, dzięki którym sanktuarium na Jasnej Górze jest ciekawym celem wycieczki nie tylko dla pielgrzymów, ale i dla tych turystów, których fascynuje polska historia.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: co warto zobaczyć?

Kościół św. Zygmunta
To najstarszy kościół na terenie Częstochowy, a jego początki sięgają XV stulecia. Wzniesiony jako obiekt gotycki, z czasem doczekał się pięknej, barokowej fasady. Dodatkowym walorem tego obiektu jest to, iż przy nim kończą się Aleje Najświętszej Marii Panny, łączące tę świątynię z oddaloną o zaledwie 1500 metrów Jasną Górą.

Częstochowska katedra
To kolejny zabytek architektury sakralnej, któremu w czasie zwiedzania Częstochowy warto poświecić nieco więcej uwagi. Neogotycka bazylika archikatedralna Świętej Rodziny, wzniesiona w początkach XX wieku, może oczarować swymi wymiarami. Ma długość 100 metrów i zalicza się do grona największych bazylik w całej Europie.

Kościół św. Jakuba
To jedna z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych budowli sakralnych, z jakimi można się spotkać w Częstochowie. Przyciąga swą nietypową formą, która przypomina o przeszłości zabytku. Dzisiejszy kościół św. Jakuba to przecież nic innego, jak dawna cerkiew, która powstała tu z woli władz carskich w II połowie XIX stulecia. W 1918 roku cerkiew ta przeszła w ręce katolików i od tej pory służy jako kościół św. Józefa. Zmiana przeznaczenia nie wiązała się jednak ze zmianą wyglądu tej budowli, dzięki czemu wciąż zachwyca ona swym neobizantyjskim stylem.

Ratusz Miejski
Wśród świeckich zabytków miasta na szczególne wyróżnienie zasługuje Ratusz Miejski, stojący w połowie słynnych Alei Najświętszej Maryi Panny. Budowla ta powstała w okresie, gdy łączono w jedno miasto dwie niezależne osady: Częstochówkę oraz Starą Częstochowę. Wzniesiony w 1828 roku ratusz specjalnie usytuowano w takim miejscu, by stał się symbolem tego ważnego połączenia. Dziś w zabytkowych murach ratusza ma swą siedzibę Muzeum Częstochowskie. Ekspozycja, którą można tu zobaczyć, poświęcona jest przede wszystkim etnografii i historii miasta.

Muzeum Zapałek
Wycieczki po Częstochowie mogą się okazać doskonałą propozycją i dla tych osób, które fascynują się zabytkami techniki. Jedną z najważniejszych atrakcji tego typu jest tu Muzeum Zapałek, w którym można podziwiać pracujące maszyny z lat 30-tych XX wieku. Zabytkowa linia technologiczna sprawia, że muzeum to jest unikatem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

Park Miniatur Złota Góra
To jedna z najnowszych atrakcji, jakimi przyciąga turystów Częstochowa. Park miniatur, który powstał na terenie kamieniołomu na Złotej Górze, poświęcony jest najsłynniejszym budowlom sakralnym świata. Dodatkowo w 2013 roku postawiono tu pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II. Pomnik ten liczy sobie aż 14 metrów wysokości, jest doskonale widoczny m. in. spod murów jasnogórskiego sanktuarium, a ze względu na swe gabaryty, doczekał się wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Częstochowa to ciekawe miasto, które dla każdego z nas może się okazać ciekawym celem wycieczki. Piękne świątynie, urocze kamienice oraz pełne niezwykłych eksponatów muzea – wszystko to sprawia, że na terenie tego miasta każdy z nas będzie mógł spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób.