Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: co warto zobaczyć?

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: co warto zobaczyć?

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to wspaniała trasa turystyczna, której przewodnim motywem są zabytki techniki. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas takiej industrialnej wycieczki?

Ciekawym miastem, w którym warto się zatrzymać podczas wycieczki śląskim szlakiem zabytków techniki, jest Częstochowa. Na jej terenie czeka i Muzeum Produkcji Zapałek, i Muzeum Historii Kolei. Dla miłośników zabytków techniki są to wyjątkowo atrakcyjne miejsca, którym chętnie poświęcają swój czas. W Tarnowskich Górach czeka zabytkowa kopalnia srebra oraz skansen maszyn parowych, z kolei w pobliskim Radzionkowie – jedyne w Polsce Muzeum Chleba. W Bielsku-Białej czeka na gości zabytkowy gmach dworca kolejowego, wielu wrażeń może też dostarczyć wizyta w tutejszym Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znalazły się też zabytkowe browary, które można zwiedzić w Żywcu oraz w Tychach, oraz zabytkowe kopalnie węgla, w gronie których wielkim powodzeniem cieszy się Kopalnia Guido w Zabrzu. Wiele wspaniałych zabytków techniki czeka też w Katowicach, znanych z tak pięknych osiedli robotniczych, jak Giszowiec oraz Nikiszowiec.

Zabytki techniki mają wiele uroku, a powodów, dla których warto na nie postawić, jest sporo. Wędrówka po śląskich miastach może się dla wielu z nas okazać wyjątkową przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w pamięci wszystkich zwiedzających te obiekty, które znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki.