Częstochowskie atrakcje: Cmentarz żydowski

Częstochowskie atrakcje: Cmentarz żydowski

To jeden z największych kirkutów w Polsce. Znajdziesz go przy ulicy Złotej w Częstochowie, w dzielnicy Dąbie. Jadąc kieruj się na tereny Huty Częstochowa. Cmentarz ten ma niesamowity klimat i ciekawą historię. 

Trochę historii

Cmentarz został założony pod koniec XVIII wieku. O miejsce pochówku ludności Żydowskiej walczono przez długi czas. W końcu gmina żydowska wywalczyła odrębne miejsce na godziwy pochówek zgodnie z przyjętymi tradycjami. Wraz z upływem lat na nekropolii pojawiało się coraz więcej mogił. W konsekwencji zawieruch wojennych i masowych rozstrzeliwań żydów, przybyło i grobów zbiorowych. 

Wraz z upływem czasu, teren wokół cmentarza pokryły zabudowania Huty Częstochowa. I to właśnie dzięki temu, cmentarz żydowski przetrwał do dzisiejszych dni w tak dobrze zachowanym stanie. Co prawda nie było tu miejsca na akty wandalizmu, jednak matka natura i czynniki atmosferyczne zrobiły swoje. 

Cmentarz Żydowski obecnie

To nekropolia przykryta drzewami i wszechobecnym bluszczem. Między zarośniętymi alejkami widać wystające nagrobki. Niestety obecne czasy nie są przychylne dla tego miejsca. Mimo niepowtarzalnego klimatu, który może być scenerią do sesji zdjęciowej, to miejsce marnieje. Często mają tu miejsce akty wandalizmu. Największy z nich, z 2007 roku sprawił, że zniszczono nie tylko liczne nagrobki, ale i namalowano czarną farbą antysemickie symbole oraz krzyże celtyckie. 

Póki teren ten nie będzie odpowiednio zabezpieczony, zapewne takie działania będą się powtarzać. Jednak niepowtarzalny klimat swobodnie rosnącej zieleni oraz starych drzew i chylących się ku ziemi mogił inspiruje artystów z całego kraju. Zobacz koniecznie nagrobek nadrabia Nachuma Asza, a także ohel cadyka Pinchasa Menachema Justmana. Nietuzinkowa architektura i symbole przyciągają wzrok, zmuszając do refleksji. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Wybierz się więc tam na spacer i Ty!