Afera wokół sobotniego Marszu Równości. Czy się odbędzie?

Afera wokół sobotniego Marszu Równości. Czy się odbędzie?

Zaplanowany na 21.08.2021r. Marsz Równości w Częstochowie stoi pod znakiem zapytania. Organizatorzy na trzy dni przed imprezą nie dostali zgody na przeprowadzenie tego wydarzenia na ulicach Częstochowy. Dlaczego?

Trasa przemarszu

Marsz Równości zaplanowano 21 sierpnia (sobota) o godzinie 14:00. Zacznie się al. Sienkiewicza u stóp Jasnej Góry, lecz na terenie miejskim. Następnie przejdzie ulicami ks. Popiełuszki, Jana Pawła II, Warszawską, przez Plac Daszyńskiego i Alejami na plac Biegańskiego. Niestety, w ostatniej chwili poinformowano o odmowie wydania zgody na marsz przez Magistrat.

Sam Urząd Miasta decyzję tę tłumaczy faktem, że nie jest w stanie zagwarantować należytego bezpieczeństwa dla wszystkich jego uczestników. Do tego zaznacza, że podczas tego wydarzenia może zaistnieć niebezpieczeństwo zagrożenia życia lub zdrowia. Organizatorzy są zaskoczeni, bo ubiegłe lata pokazały, że Częstochowa jest otwarta na wszelkiego rodzaju imprezy. 

O co cała afera?

Parady i marsze równości w Polsce rozpoczęły się mniej więcej w 2021 roku. To swego rodzaju pokojowe manifestacje, które mają na celu demonstracje przeciwko dyskryminacji prawnej i społecznej. Chodzi tu o zwrócenie uwagi na prawa grup mniejszościowych oraz promowanie akceptacji społecznej. 

Niestety, wraz z Marszami Równości często wyruszają kontrmanifestacje skupione wokół środowisk katolickich oraz konserwatywnych. Nierzadko dochodzi do starć siłowych i ingerencji policji. Być może tego właśnie obawiają się władze miasta. 

Czy Marsz Równości dojdzie do skutku? Przekonamy się już 21.08!