Częstochowa prawie z lotu ptaka. Te miejsca widokowe koniecznie musisz odwiedzić!

Częstochowa prawie z lotu ptaka. Te miejsca widokowe koniecznie musisz odwiedzić!
fot. unsplash.com

Częstochowa to bardzo malownicze miasto, które zaprasza bez względu na warunki atmosferyczne. Czy to jest złota polska jesień, czy też gorące lato, warto tu przyjechać nie tylko dla wizyty w Sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze. Oto lista najlepszych punktów widokowych w naszym mieście!

Wieża Jasnogórska

To najwyższy punkt orientacyjny w Częstochowie. Wysokość to ponad 105 metrów i aby wejść, na szczyt należy pokonać 519 schodów. Z góry widać całą panoramę miasta jak na dłoni, w tym przejrzysty układ urbanistyczny miasta. 

Gdzie? ul. Kordeckiego 2 Wstęp: dobrowolna ofiara, możliwość zwiedzania od kwietnia do października. 

Wieża Ratuszowa

Liczy sobie prawie 13 metrów wysokości. Na samym szczycie po remoncie wprowadzono przeszklone ściany, dzięki którym można oglądać całą panoramę miasta. Gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają, można tam zobaczyć nawet zarys Złotej Góry albo Zamku Olsztyn. 

Gdzie?: Aleja Najświętszej Maryi Panny 45 wstęp: 4,00 zł 

Wiadukt – aleja Niepodległości

Częstochowa to nie tylko zabytki, ale i ogromne tereny poprzemysłowe. Z wiaduktu na alei Niepodległości masz niesamowitą okazję do podziwiania industrialnej twarzy naszego miasta. Przędzalnia „Peltzer i Synowie” to jedna z nich. Chociaż dzisiaj bardziej kojarzona z artystycznymi działaniami grupy Monstfur, to w czasie wojny produkowano w niej amunicję. Dodatkowym smaczkiem, wprowadzającym niesamowity klimat jest bocznica kolejowa. To tu właśnie zrobiono zdjęcie z drzewem wyrastającym z opuszczonego wagonu. Zyskało ono ogólnoświatowy rozgłos. 

Gdzie?: pomiędzy Rondem Mickiewicza i ulicą Bór. 

Złota Góra

Najlepiej przyjechać tu blisko zachodu słońca. Gdy złoto – pomarańczowe promienie odbijają się od wapieni skalnych, zaczyna się wizualna magia. Do tego przed oczami masz całą panoramę miasta z najdrobniejszymi szczegółami. Raczej nie wybieraj się tam po zmroku, bo kilka kroków dalej znajduje się kilkumetrowa przepaść. Zachowaj więc bezwzględną ostrożność! Bez względu na porę roku, to miejsce robi niesamowite wrażenie!

Gdzie? : ul. Złota parking, wstęp: bezpłatny.