Uwaga istotne ograniczenia w ruchu pojazdów!

Uwaga istotne ograniczenia w ruchu pojazdów!
fot. unsplash.com

Już od 20.08.2021 roku, wszystkie samochody o łącznej masie powyżej 20 ton będą musiały omijać to miejsce. To przejazd łączący Aleję Najświętszej Maryi Panny i al. Sienkiewicza. Skąd te utrudnienia?

Ekspertyza MZD

Już od kilku miesięcy trwały prace nad ekspertyzą oceniającą stan techniczny nieczynnego przejścia podziemnego znajdującego się pod jezdnią. Dla przypomnienia chodzi o przejście dla pieszych, które łączy al. Najświętszej Maryi Panny i al. Sienkiewicza, w ciągu ul. Popiełuszki. Działania te wynikały z rutynowych, przypadających raz na 5 lat działań sprawdzających Miejskiego Zarządu Dróg. Wyniki nie pozostawiły złudzeń – należy bezwzględnie zamknąć ten obszar drogowy dla samochodów powyżej 20 ton. 

W imię bezpieczeństwa

Ekspertyza, w wyniku której zamknięto ten obszar dla samochodów ciężarowych, jest przeprowadzana z mocy ustawy co 5 lat. Stan techniczny, który jest obecnie, stanowi zagrożenie zarówno dla ruchu drogowego jak i pieszych. MZD nie mógł więc inaczej postąpić, jak wprowadzić określone ograniczenia i objazdy. O zakazie informują liczne znaki drogowe, a policja i straż miejska będzie stała na straży przestrzegania obowiązujących przepisów. Za złamanie zakazów grożą mandaty, jednak groźba spowodowania katastrofy w ruchu lądowym powinna być dostatecznym odstraszaczem. Warto dodać, że zakaz nie dotyczy pojazdów publicznego transportu zbiorowego. 

Radość pieszych

Na wiadomość o ograniczeniach w ruchu bardzo pozytywnie zareagowali okoliczni mieszkańcy oraz piesi, który codziennie przechodzą tym przejściem. To oni niejednokrotnie zgłaszali Miejskiemu Zarządowi Dróg, że stan techniczny przejścia pozostawia sporo do życzenia. Wspominali również o podejrzanych drganiach o raz niesamowitym hałasie, jakiego muszą doświadczać podczas korzystania z tego odcinka. 

Jedno jest pewne — w tym przypadku mogą już spać spokojnie. Na mocy ograniczeń, żadne samochody ciężarowe nie mogą już przejeżdżać tamtą drogą. Czy ten zakaz będzie już na stałe? Nie jest to powiedziane. Być może MZD przeprowadzi gruntowny remont, na mocy którego zarówno ciężkie samochody jak i piesi będą mogli korzystać z tej przestrzeni na bezpiecznych zasadach.