Jura dla ciekawych: Diabelskie Mosty

Jura dla ciekawych: Diabelskie Mosty

Na terenie tak malowniczej krainy, jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska, unikalne atrakcje czekają na nas niemal na każdym kroku. Jeśli w czasie wycieczki po terenie Jury chcemy się nacieszyć pięknymi widokami oraz skałkami, koniecznie powinniśmy zajrzeć w okolice Złotego Potoku. Czeka tu na nas rezerwat krajobrazowy o nazwie „Parkowe” – miejsce kuszące pięknymi lasami oraz malowniczymi skałkami. Wśród tych skupisk skalnych, którym z pewnością warto się przyjrzeć uważniej w trakcie odkrywania piękna tego rezerwatu, bardzo ważne miejsce zajmują Diabelskie Mosty. Co warto wiedzieć na temat tej atrakcji?

Diabelskie Mosty to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie rezerwatu „Parkowe” oraz punkt, którego w czasie wędrówek w rejonie Złotego Potoku nie można pominąć. Na czym polega fenomen tego miejsca? Na tym, iż skały te mogą oczarować każdego swymi rozmiarami, a przede wszystkim wysokością. Nazwa Diabelskie Mosty została tym imponującym skałkom nadana przez poetę Zygmunta Krasińskiego, którego ojciec w latach 50-tych XIX wieku stał się posiadaczem dworku w Złotym Potoku. Nazwa „mosty” była w pełni uzasadniona, gdyż w czasach poety wśród skałek tych można było wędrować właśnie dzięki mostkom i drabinkom. Dziś nie ma po nich śladu, jednak nazwa wciąż przypomina o tych dawnych atrakcjach. Z Diabelskimi Mostami wiąże się też sporo ważnych wydarzeń historycznych. Wiadomo, że w czasie II wojny światowej często pojawiali się tu partyzanci, a jedną z ich najgłośniejszych akcji był atak na „Krwawego Julka”, do którego doszło w listopadzie 1944 roku.

O tym, jak atrakcyjną krainą jest Jura Krakowsko-Częstochowska, każdy z nas może się przekonać w trakcie wycieczki po najbliższej okolicy Złotego Potoku. Wspaniałe atrakcje o przyrodniczym charakterze oraz unikalne formy skalne, z którymi wiąże się tak wiele ciekawych opowieści – oto główne powody, dla których warto lepiej poznać ten skrawek Polski.