Prawdziwy miód z „Eko – Pasieki”? Takie rzeczy tylko w Częstochowie!

Prawdziwy miód z „Eko – Pasieki”? Takie rzeczy tylko w Częstochowie!
fot. unsplash.com

Wszystko rozpoczęło się w maju 2021 roku. To wtedy właśnie pojawiła się pierwsza eko pasieką w naszym mieście. Wyglądała dosyć niestandardowo, bo jak inaczej określić ule wykonane z bębnów od pralek? Teraz możemy cieszyć się już pierwszymi zbiorami miodu.

„Pasieka z recyklingu”

Na ten niesamowity pomysł wpadł pszczelarz i grafik, Tomasz Waśkiewicz. Z jego inicjatywy powstały ekologiczne ule z bębnów po starych pralkach. Nie tylko świetnie wyglądają, ale przede wszystkim są doskonałym środowiskiem dla pszczół. Wokół ustawionych ekologicznych uli, pojawiły się również duże donice z kwiatami. Wszystko po to, aby pszczoły miały gdzie latać zbierać nektar.

W okolicy pasieki postawiono również tablice informacyjno- edukacyjne, przybliżające życie pszczół oraz ich wpływ na naszą codzienność. To w pełni ekologiczne miejsce stanowi element ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Realizuje je miasto Częstochowa wspólnie z Centrum Usług Komunalnych, Fundacją Odzyskaj Środowisko i organizacją odzysku AURAEKO.

Słodki miód

Na początku października miód z pierwszych zbiorów znalazł swoich nowych zwolenników. Małe słoiczki ze złotym miodem cieszyły się ogromną popularnością. W międzyczasie prowadzono również akcję selektywnej i odpowiedzialnej zbiórki elektroodpadów. Dodatkowo wielu mieszkańców zupełnie zapomniało o istnieniu tej eko – pasieki, więc taka akcja jednocześnie przypomniała o jej istnieniu.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ogromną rolę w naszym ekosystemie odgrywają pszczoły. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, w krótkim czasie czeka nas katastrofa ekologiczna. Akcje takie jak ta nie tylko promują ochronę tych pracowitych owadów, ale i przypominają o kolejnej ważnej kwestii — o świadomym segregowaniu i odpowiedzialnym podejściu do wytwarzanych w swoich domach śmieci.