GUS podał dane o bezrobociu w naszym województwie. Jak wyglądamy tle innych miast?

GUS podał dane o bezrobociu w naszym województwie. Jak wyglądamy tle innych miast?
fot. unsplash.com

W ostatnich dniach Główny Urząd Statystyczny podał do publicznej wiadomości dane o poziomie bezrobocia w Polsce. Nasz region zwykle nie odstawał od średniej krajowej. Jak jest tym razem?

Przeciętna stopa bezrobocia

Według danych GUS, przeciętna stopa bezrobocia to 6 procent na obszarze powiatów. Poziom ten utrzymuje się od wielu lat i nie wpłynęła na niego negatywnie sprawa związana z pandemią. Mimo że pewne sektory gospodarki są zamykane, inne, w tym sprzedaż artykułów spożywczych, ma się bardzo dobrze.

Jak w województwie Śląskim?

U nas całkiem nieźle. Województwo Śląskie jest na drugiej pozycji w klasyfikacji pod względem najniższego bezrobocia w Polsce. Wyprzedza nas tylko województwo Wielkopolskie. O ile u nas jest to wynik 4,8 procenta, tak w Wielkopolsce tylko 3,5 procent. Najsłabiej prezentują się za to województwa Warmińsko-Mazurskie z 9,3 proc, Podkarpackie z 8,5 proc oraz Kujawsko – Pomorskie 8,4 proc.

Miasta z najmniejszym bezrobociem
Z województwa Śląskiego są w zestawieniu aż dwa takie miasta — to Katowice, gdzie stopa bezrobocia wynosi 1,9 procent oraz Bielsko Biała ze wskaźnikiem 2,7 procent. Żeby jednak nie było tak kolorowo, to w innych śląskich miastach nie jest już tak dobrze. Dla porównania w Bytomiu stopa bezrobocia wynosi prawie 10 procent. W Piekarach Śląskich i Sosnowcu odpowiednio 8 i 7 procent.

Patrząc na takie dane, zawsze trzeba brać pod uwagę jeszcze problem bezrobocia ukrytego. Niezgłaszani nigdzie bezrobotni lub też zarabiający „na czarno” nigdy nie są uwzględniani w oficjalnych statystykach.