Czy w Częstochowie powstanie Park Wypoczynkowy nad Wartą? Są już pierwsze wizualizacje!

Czy w Częstochowie powstanie Park Wypoczynkowy nad Wartą? Są już pierwsze wizualizacje!
fot. unsplash.com

Urząd Miasta Częstochowa od początku tego roku stawia na zieleń i energię odnawialną. Nie milkną jeszcze echa ich propozycji co do obniżenia podatku od nieruchomości w zamian za zieloną przestrzeń na posesji, a już idzie nowe. W połowie stycznia przedstawiono projekt nowego parku wypoczynkowego.

Stawiamy na zielone

W odpowiedzi na coraz to bardziej kuriozalne betonowanie przestrzeni publicznej Częstochowa pokazuje swój sposób na taką modernizację. Propozycja obniżenia podatku od nieruchomości, w zamian za tworzenie zielonych ścian i dachów oraz przestrzeni wokół domu czeka na decyzję UOiK. Jeżeli wszystko będzie zgodne z prawem, to nowe podatki wejdą już w styczniu 2023 roku.

Radni jednak postawili sobie za cel obetonowanie wszystkich tych fragmentów miasta, które stwarzają takie możliwości. Jednym z nich jest ściągnięcie powierzchni granitowej z głównego placu w mieście i na około 25% tej przestrzeni, zasadzenie krzewów, trawy i klombów z kwiatami. Jednak pomysłów jest o wiele więcej.

Park Rekreacji

Ma powstać na terenie Mirowskiego Przełomu Warty. Zakłada on budowę zbiorników retencyjnych i malowniczych dwóch kładek nad rzeką. Co ważne, zostaną wyznaczone ścieżki szutrowe na spacery i bezpieczne trasy rowerowe. Będzie również tam przestrzeń do nauki jazdy na rowerze dla dzieci. Wszystko to ma pozostać w harmonii z endemicznym charakterem jurajskiej przyrody.

Całość ma być oczywiście monitorowana i wyposażona w zaplecze sanitarne, które teraz jest już standardem w tego typu miejscach. Dalsze plany obejmują również spływy kajakowe nurtem Warty, a także miejsca biwakowe. Prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, zarówno na konferencji prasowej jak i w mediach społecznościowych otworzył pole do dyskusji o tym, co warto jeszcze zrobić w parku, aby odpoczywało się lepiej. Prace mają rozpocząć się już wiosną tego roku.