Częstochowa będzie bardziej zielona? Oto nowy pomysł Urzędu Miasta!

Częstochowa będzie bardziej zielona? Oto nowy pomysł Urzędu Miasta!
fot. unsplash.com

Nowy Rok przyniósł nie tylko ogromne zmiany podatkowe, ale i wzrost cen praktycznie wszystkich artykułów codziennego użytku. Jest jednak takie miasto w Polsce, które ma dobry pomysł na obniżenie opłat. I jest nim Częstochowa!

Mniejszy podatek od nieruchomości

Założenie jest proste — jeżeli zazielenisz swój dach lub elewację budynku, będziesz płacić mniejszy podatek. Mieszkańcy zapytani o taką alternatywę, w przeważającej części są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Opcja zielonej przestrzeni i dodatkowego zmniejszenia podatków wydaje się bardzo kusząca!

Interesuje Cię temat podatków? Koniecznie zobacz również biznestrona.pl

Całą sprawę jednak bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdzi zgodność tego pomysłu z obowiązującym prawem. Jeżeli nie znajdzie przeciwwskazań, jest prawie pewne, że projekt wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Póki co, radni czekają na szczegółową analizę, na podstawie której będą mogli przegłosować uchwałę w sprawie zwolnień podatkowych.

Zielona Częstochowa?

W 2021 roku w mieście powstało między innymi łąki antysmogowe oraz zielone torowiska przy głównej linii tramwajowej. Jednak na tym nie kończą się plany włodarzy. W tym roku planowane są prace modernizacyjne na głównym placu. Zniknie ponad 800 m kw. powierzchni granitowej, którą zastąpią byliny, żywopłoty oraz krzewy.

Kolejny pomysł, to stworzenie parku rekreacji w Mirowskim Przełomie Warty. Chodzi tu przede wszystkim o budowę zbiorników retencyjnych i kładek nad rzeką oraz wyznaczenie ścieżki szutrowej. Plany zakładają tam również trasy rowerowe oraz zaplecze sanitarne. Wszystko to oczywiście z zachowaniem w nienaruszonym stanie endemicznej części rzeki. W planach jest również zazielenienie placu Pamięci Narodowej.