Spacer po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Gdzie warto wybrać się na majówkę?

Spacer po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Gdzie warto wybrać się na majówkę?
fot. unsplash.com

W naszym regionie jest sporo miejsc, które najpiękniej wyglądają właśnie wtedy, gdy przyroda budzi się do życia. Malownicze zamki z białego kamienia świetnie prezentują się na tle soczystej zieleni, wapiennych skał i błękitu nieba. Oto, gdzie warto wybrać się na weekendowy, majówkowy spacer.

Zamek Ogrodzieniec

Nie da się ukryć, że jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjeżdżając tam w weekend, możemy liczyć nie tylko na ciekawe zwiedzanie, ale i inspirujące imprezy towarzyszące. Często organizowane są tam pokazy konne husarii lub sokolnicze. Klimatu dodaje również wioska rycerska z możliwością strzelania z ługu, rzutu włócznią czy nauką tańca średniowiecznego.

Gród na Górze Birów

To nieco mniej znana, lecz równie atrakcyjna propozycja na majówkę. Znajduje się rzut beretem od zamku Ogrodzieniec. Usytuowany na wzniesieniu, w pogodny dzień prezentuje wspaniałą, jurajską panoramę. Aby na niego wejść, trzeba wyjść po kilkudziesięciu drewnianych schodach, które prowadzą do zrobionego z drewna, solidnego ogrodzenia chroniącego gród. W środku można zobaczyć ekspozycje pokazujące, jak w dawnych czasach żyli mieszkańcy grodu.

Pustynia Błędowska

Będąc w tych okolicach, warto podjechać również na jedną z największych w Polsce pustyń. Być może na początku nie robi ogromnego wrażenia, ale wybierając się tam na spacer, nie sposób nie mieć wrażenia, że znajdujemy się na prawdziwej pustyni. Warto jednak pamiętać, że to teren chroniony parkiem narodowym. Nie wszędzie można więc swobodnie wchodzić.

Więcej inspiracji do majowych wycieczek znajdziesz na turystykainfo.pl