Przypuszczalne podtopienia w województwie śląskim podczas burzliwych dni lutego

Przypuszczalne podtopienia w województwie śląskim podczas burzliwych dni lutego

Choć jest teraz początek lutego, pogoda bardziej przypomina nam o nadchodzącej wiośnie niż ciężkiej zimie. Na horyzoncie majaczą obietnice silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu, które mają potrwać przez kolejne dni. Obserwuje się, że poziom rzek na terenie całego województwa śląskiego, w tym również na górnym odcinku Warty, rośnie niepokojąco.

Zgromadzeni specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzegają, że silny wiatr będzie nieodłącznym towarzyszem mieszkańców północy województwa śląskiego przez cały poniedziałek, 5 lutego, aż do godzin wieczornych. Przewiduje się, że wiatr o zachodnim kierunku będzie miał średnią prędkość do 35 km/h, jednak podczas nagłych porywów może osiągać aż do 80 km/h.

Deszcz, który padał przez ostatnie dni, a także topniejące pozostałości śniegu spowodowały drastyczny wzrost poziomu wód. Zjawisko to jest na tyle duże, że dla wielu regionów województwa śląskim wydano oficjalne ostrzeżenia hydrologiczne. Więc istnieje realne zagrożenie podtopieniami.