Jaką pralkę kupić? Na co warto zwracać uwagę przy jej wyborze?

Jaką pralkę kupić? Na co warto zwracać uwagę przy jej wyborze?

Pralka to bardzo ważna część wyposażenia domu. Dzięki niej ubrania są czyste i pachnące. Żeby wybrać idealny dla siebie sprzęt, musisz jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakie funkcje są najbardziej przydatne. Sprawdź nasze wskazówki!

Czym powinna wyróżniać się dobra pralka?

Zakup pralki to bardzo ważna sprawa, ponieważ sprzęt ten zwykle jest często używany i powinien służyć przez wiele lat. Trudno jednak odnaleźć się wśród całej gamy dostępnych produktów oferowanych przez różnych producentów. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek. Szukasz pralki w Częstochowie? Sprawdź bogatą ofertę sklepów stacjonarnych, a także internetowych.

Wymiary i sposób ładowania

Na rynku dostępne są pralki ładowane od frontu i od góry. Bardziej popularny jest niewątpliwie pierwszy rodzaj. Najchętniej wybierane modele mają zwykle szerokość 50 lub 60 cm, ale jeśli nie masz zbyt dużo miejsca w mieszkaniu, zainteresuj się pralką slim, której szerokość to maksymalnie 45 cm, lub urządzeniem ładowanym od góry. Oszczędzaj miejsce w swoim domu!

Pojemność

Standardowa ładowność pralki to 6 kilogramów. Jest to dobra wielkość dla singli lub par. Jeżeli jednak masz większą rodzinę, postaw na pojemność 7, 8, a nawet 9 czy 10 kilogramów! Dzięki temu wypierzesz więcej rzeczy za jednym razem bez konieczności wielokrotnego uruchamiania sprzętu.

Rodzaj silnika

Dawniej w pralkach montowało się specjalne szczotki, które, ocierając się o siebie, produkowały ciepło i wprawiały w ruch całe urządzenie. Nowoczesne modele wykorzystują silniki inwerterowe, zasilane prądem przemiennym. Takie sprzęty są w stanie osiągać wyższe obroty, a przy tym działać cicho i energooszczędnie. Pralki z tym rodzajem silnika są jednak na razie droższe od tradycyjnych. Rozważ więc taki zakup, jeśli masz nieco większy budżet. Takie rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne, a tym samym warte swojej nieco wyższej ceny.

Głośność pracy

Mieszkasz w bloku albo lubisz robić pranie w nocy? W takich wypadkach warto przyjrzeć się pralkom o cichszym działaniu. Wybierz model, którego głośność pracy jest mniejsza niż 80 dB. Najlepiej taki z silnikiem inwerterowym.

Zużycie wody i prądu

Nie przepłacaj za rachunki i działaj na rzecz planety! Sprawdź klasą energetyczną urządzeń podawaną przez producentów. Pamiętaj, że im bliżej litery A, tym sprzęty są bardziej energooszczędne, wydajne i ekologiczne.

Zwróć też uwagę na ilość wody zużywanej w ciągu jednego cyklu. Mniejsze pralki powinny mieścić się w przedziale od 33 do 40 litrów, natomiast te większe – w 50. Dzięki tym rozwiązaniom zaoszczędzisz pieniądze i równocześnie zadbasz o środowisko.

Funkcje dodatkowe

Niektóre modele pralek są wyposażone w pewne dodatkowe funkcje. Zapoznaj się z nimi, żeby jeszcze lepiej dopasować sprzęt do własnych potrzeb.

W Twoim domu mieszkają dzieci? Zadbaj więc o skuteczne zabezpieczenie przed otwarciem drzwiczek przez najmłodszych i miej pewność, że ani im, ani Twojej pralce nic się nie stanie. A może zdarza Ci się włączyć cykl i przypomnieć sobie, że nie dorzuciłeś/łaś swojej ulubionej bluzy? Niektóre modele pozwalają dołożyć ubrania już po rozpoczęciu pracy urządzenia, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Nowoczesne pralki potrafią też same podpowiadać optymalne ustawienia czasu pracy, temperatury i prędkości wirowania, dostosowując je do rodzaju tkanin, stopnia ich zabrudzenia oraz wagi załadunku. Redukcja piany pozwala natomiast dokładniej wypłukać cały detergent poprzez zwiększanie ilości używanej wody.

Bardzo przydatna jest również funkcja opóźnionego startu. Korzystając z niej, możesz zaprogramować włączenie urządzenia o dowolnej porze, tak aby mieć wyprane, gotowe do rozwieszenia ubrania rano lub po powrocie do domu. Pozwala to także zaplanować cykl prania w czasie, gdy prąd w Twojej taryfie jest najtańszy.

Dostępne programy

Współczesne pralki mają wiele specjalnych programów do wyboru. Jest to ważne, ponieważ zbyt duże obroty czy wysoka temperatura mogą zniszczyć Twoje ulubione ubrania. Zawsze sprawdzaj oznaczenia na metce i dobieraj odpowiednie tryby prania.

Masz jedwabne bluzki lub kaszmirowe swetry? Koniecznie ustaw program do delikatnych tkanin i ciesz się ich czystością. Jeżeli często pierzesz ubrania sportowe lub buty, również do nich przeznaczone są specjalne tryby, które skupiają się na usuwaniu potu i brudu.

Jeśli na co dzień nosisz koszule, ale nie lubisz ich prasować, wybierz program „łatwe prasowanie” albo „mniej zagnieceń”. Dzięki temu po wyciągnięciu ich z pralki i wysuszeniu wystarczy delikatnie przeciągnąć po nim żelazkiem.

Sprawdź też specjalne programy prania stworzone dla alergików. Wykorzystują one parę wodną, nie tylko po to, aby skutecznie usuwać drobnoustroje i alergeny, ale też zmiękczać i odświeżać ubrania.

Sprawdź również: Depilacja laserowa w domu – przełom w walce o gładką skórę.

Wybierz pralkę dopasowaną do swoich potrzeb!

Wiesz już, na co należy zwracać uwagę, wybierając pralkę. Postaw na urządzenie dostosowane do wielkości danego pomieszczenia i potrzeb Twoich oraz domowników. Zwróć uwagę na głośność pracy sprzętu, a także jego energooszczędność. Pamiętaj też, że najważniejsze funkcje dodatkowe, to takie, które odpowiadają Twoim potrzebom. Znajdź dobrej jakości pralkę, która posłuży Ci przez długie lata!